Σούπερ Λίγκα: Ηρακλής-Εργοτέλης 0-2

Τελευταία ενημέρωση:

Ο Εργοτέλης, επιβεβαίωσε σ’ ένα ακόμα φετινό ματς τη δυναμική του με το θριαμβευτικό του πέρασμα από το Καυταντζόγλειο: 2-0 τον Ηρακλή με γκολ που σημείωσαν στο 50’ ο Ορφανός και στο 85’ ο Μπούντιμιρ. Ο Ηρακλής προερχόταν από δυο σερί ισοπαλίες (με Ολυμπιακός και Ατρόμητο), όπως και ο Εργοτέλης (με Ατρόμητο και ΑΕΚ). Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιακομπ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πρόσεχαν περισσότερο τα νώτα τους και έγινε παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις,  με δυο τελικές προσπάθειες για κάθε ομάδα. Πολύ καλή η οργάνωση από τον Εργοτέλη, με τον Δασκαλάκη να ανησυχεί μονάχα στο 11’ και στο σουτ του Ηλιάδη που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων. Την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους έχασε ο Εργοτέλης με πλασέ του Βερπακόφσκις στο 38’ που απέκρουσε με τα πόδια ο Κοβαλέφσκι.

Ο Ηρακλής απείλησε στο 48΄, όταν από πάσα του Μιλάνο, ο Παπαστεριανός βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλα καθυστέρησε κι έχασε τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ. Από σέντρα του Τσεσνάουσκις, ο Ορφανός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του
Κοβαλέφσκι (0-1).

Στο 65’ ο Δασσκαλάκης αποσόβησε την ισοφάριση όταν απέκρουσε το σουτ του Ιάκομπ. Στο 80΄, μετά από φάουλ του Επστάιν, ο Ιάκομπ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα αμυντικού του Εργοτέλη και έφυγε κόρνερ.

Ο Εργοτέλης «κλείδωσε» τη νίκη στο 85’ με κοντινό πλασέ του Μπούντιμιρ ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Τσεσνάουσκις. Λίγο πριν το τέλος του 90λεπτου ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μπόσνιακ, ως επιθετικό φάουλ του Βέλλιου πάνω στο Δασκαλάκη.

ΣΚΟΡΕΡ:
50’ Ορφανός, 85’ Μπούντιμιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεριανός, Ντιέ - Τζούνιορ, Βερπακόφσκις, Ρομάνο, Χίμπλινγκερ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 91’ Ιάκομπ (δεύτερη κίτρινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ
(Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Σαρακατσάνος, Παπαζαχαρίας, Μάρτος (58΄ Βέλλιος), Περπερίδης, Ηλιάδης, Ντιέ (80΄ Μπόσνιακ), Παπαστεριανός, Κονέ (46΄ Μιλάνο), Επστάιν, Ιάκομπ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Βερπακόφσκις (75΄ Μπουντιμίρ), Τζούνιορ, Γελαδάρης, Ρομάνο, Κορδονούρης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις (90΄+1 Καρέλης), Ορφανός (71΄ Χίμπλινγκερ)