Σούπερ Λίγκα: Αστέρας Τρίπολης-Skoda Ξάνθη 0-0

Αστέρας και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ στην Τρίπολη. Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που το μεταξύ τους παιχνίδι στην έδρα του Αστέρα λήγει 0-0. Για την Ξάνθη ήταν ο πρώτος φετινός βαθμός μακριά από την έδρα της, ύστερα από πέντε εκτός έδρας ήττες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν πιο απειλητική και έφτασε κοντά στο γκολ στο 17΄με σουτ-άουτ του Ζίεντσουκ. Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 23’, από ωραία συνεργασία Στρμπα και Πόι, ο τελευταίος αν και βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή απέτυχε να πλασάρει, η μπάλα πήγε πιο δεξιά στον Κιντάνα, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Μαρσελάο στο ύψος της γραμμής του τέρματος του Αναστασόπουλου. Στο 31’ σκόραρε ο Πόι, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός ακυρώθηκε σωστά διότι ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 35’ έκανε σπουδαία απόκρουση ο Αναστασόπουλος σε κεφαλιά του Σταθάκη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν έμμεσο και στο σουτ του Πόι μπλόκαρε και πάλι ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αστέρα να ισορροπεί το ματς και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να σκοράρει. Στο 59΄, Τσέζαρεκ και Καρέρα προσπάθησαν διαδοχικά να στείλουν τη μπάλα προς την εστία του Γκσπούρνινγκ, αλλά οι αμυντικοί της Ξάνθης απομάκρυναν. Στο 61΄ με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Ουριμπάρι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Αυστριακού γκολκίπερ της Ξάνθης, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Τσέζαρεκ, μετά από κόρνερ, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαστία, Τσέζαρεκ - Φλίσκας, Σταθάκης, Κιντάνα, Γκσπούρνινγκ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β. Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Λαζαρίδης,
Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Φυτανίδης, Καρέρα (89΄ Εντερ), Βίλτσες (82΄ Ζεάν Κάρλος), Ουντόντζι, Μπαστία, Τσέζαρεκ (78΄ Καούνος)

SKODA ΞΑΝΘΗ
(Γ. Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Βάλλας, Σταθάκης, Κωστούλας, Τζάγκι, Φλίσκας, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Φαμπιανέσι (77΄ Ριζογιάννης), Ζίεντσουκ (65΄ Λέιτε)