Με καταπληκτικό τρόπο ο Αργεντινός δημιούργησε το γκολ στον Μαντούκα

Η ΑΕΚ με σούπερ Σκόκο 1-0 τον ΠΑΟΚ

Με γκολ του Μαντούκα στο 49ο λεπτό η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση, ενώ μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από τους Θεσσαλονικείς. Το γκολ της ΑΕΚ δημιούργησε με καταπληκτικό τρόπο ο Σκόκο, που είχε και μακρινό σουτ βολέ (74’) στο δοκάρι του Χαλκιά. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κακή και αποδοκιμάστηκε.

Ο ΠΑΟΚ που στάθηκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 4', όταν ο Φωτάκης πέρασε τον Σάχα, αλλά από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η πρώτα καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 34', όταν ο Μαντούκα μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, όμως ο Χέρσι δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Με τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μουσλίμοβιτς δεν μπόρεσε εξ επαφής να νικήσει τον Σάχα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο Σκόκο έκανε μία μαγική ατομική ενέργεια, άδειασε δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, πριν βγάλει στον Μαντούκα, ο οποίος στην 100ή του παρουσία με τη φανέλα της "Ένωσης" σκόραρε. Το γκολ αυτό διαφοροποίησε τις ισορροπίες, η ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και έφτασε 3-4 φορές πολύ κοντά σ' ένα δεύτερο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε μόνο με μία κάθετη μπαλιά του Κουτσιανικούλη στο 63', την οποία δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Ίβιτς. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν την ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους, όμως το σουτ του Σκόκο, μετά από πάσα του Μπλάνκο σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτό ήταν το 13ο φετινό δοκάρι για την "Ένωση".