Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Καβάλα 1-0

Στο πρώτο ματς, μετά τον χαμό του Αντόνιο Ντε Νίγκρις, η Λάρισα νίκησε στο Αλκαζάρ με 1-0 την Καβάλα. Το γκολ πέτυχε στο 60ο λεπτό ο Αργεντινός Γκαστόν Κάσας. Πριν την έναρξη του αγώνα η ΑΕΛ τίμησε τη μνήμη του αδικοχαμένου Μεξικανού ποδοσφαιριστή της, ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Στον Αντόνιο Ντε Νίγκρις αφιέρωσαν το γκολ και τη νίκη οι "βυσσινί" Στον Αντόνιο Ντε Νίγκρις αφιέρωσαν το γκολ και τη νίκη οι "βυσσινί" Οι γηπεδούχοι, αν και ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα, πίεσαν περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πιο απειλητικοί απ’ ότι η Καβάλα που πρόσεχε πιο πολύ τα νώτα της. Στο 17' ο Ιγκλέσιας «έβγαλε» μόνο τον Αμπουχατζίρα, αλλά αυτός απέναντι στον Ιτάνζ πλάσαρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε κι ένα σουτ του Μετίν στο 21', ενώ στο 33' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να «αγγίξουν» το γκολ, όταν σε αντεπίθεση ο Μεντί γύρισε την μπάλα, ο Ρινκόν την άφησε να περάσει και ο αμαρκάριστος Λάκης την έστειλε άουτ.

Ο Κάσας, που πέρσι έπαιξε στον Ιωνικό και σε 10 ματς της Β’ Εθνικής πέτυχε 6 γκολ, ήταν ο παίκτης που πέτυχε το χρυσό γκολ της ΑΕΛ. Ο 31χρονος Αργεντινός πέρασε στο 56’ στο ματς, στη θέση του Γιαννακόπουλου και με κοντινό πλασέ στο 60’ από σουτ του Μετίν και προσωρινή απόκρουση του Ιτάνζ έγραψε το 1-0. Στο 66' και σε σέντρα του Τουάμπα, ο Μετίν υποχρέωσε τον Ιτάντζ σε νέα δύσκολη επέμβαση.

Η Καβάλα έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να ισοφαρίσει στο 82ο λεπτό. Ο Ντικρόκ εκτέλεσε φάουλ, ο Γιάννου πήρε την κεφαλιά και ο Σουλτανίδης μόνος του από κοντά σούταρε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 60’ Κάσας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μετίν, Κατσιαρός, Κάσας, Νταμπίζας - Ντομπρασίνοβιτς, Ονουάτσι

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Γιαννακόπουλος (56' Κάσας), Τουάμα (86' Κυριακίδης), Μετίν, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Αμπουχατζίρα (83' Σιατραβάνης).

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Θεοδωρέλλης, Ψωμάς, Σιόντης (67' Γιάννου), Ντομπρασίνοβιτς, Μεντί, Λάκης (73' Σουλτανίδης), Ρινκόν (55' Ντικρόκ), Ονουάτσι.