Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ατρόμητος με το 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι. Οι Μπρίτο (57') και Περόνε (64') ήταν για άλλη μία φορά οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων, αφού πέτυχαν τα δύο γκολ της ομάδας τους. Το μόνο που κατάφεραν οι Γιαννιώτες ήταν να μειώσουν με τον Πατρίκ Ντιμπαλά στο 77'.

Η νίκη των Περιστεριωτών ήταν καθ' όλα δίκαιη, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ήταν καλύτεροι, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 9΄ ο Τζάνης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Μιχαηλίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου με κατάφερε να αποκρούσει με υπερένταση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αναστασάκος ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς του ΠΑΣ, ενώ ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Ελευθερόπουλο. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησύχησαν

Μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ατρομήτου πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα. Στο 57΄ ο Μπρίτο πέτυχε εξαιρετικό γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νεμπεγλέρα, ενώ στο  64' ο Περόνε δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 μπροστά σε άδειο τέρμα. Κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, στο 77΄ ο Ντιμπαλά από ασίστ του Μενδρινού πλάσαρε υποδειγματικά τον Μιχαηλίδη κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, χωρίς όμως αυτός και οι συμπαίκτες του να μπορέσουν να ανατρέψουν το σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 57' Μπρίτο, 64' Περόνε - 77'Ντιμπαλά
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αποστολόπουλος, Μελισσάς - Κανακούδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης , Aποστολόπουλος (46' Ολιβέιρα ), Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Μπρίτο (81' Καλαντζής), Φαβάλι, Περόνε (82' Μπλενχιο), Αναστασάκος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
(Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Κούσας (75' Μπακαγιόκο), Κανακούδης, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Μπαλάφας, Ανδράλας, Μενδρινός, Κοντογουλίδης, Ντιμπαλά, Τζάνης (68' Σαϊτιώτης)