Πέρασαν με 2-0 από τη Λιβαδειά οι «κίτρινοι»

Σούπερ Λίγκα: Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Την πρώτη του νίκη μετά από επτά αγώνες (έξι ισοπαλίες μία ήττα) πέτυχε ο Άρης, που κέρδισε 2-0 το Λεβαδειακό στη Λιβαδειά. Αυτή ήταν ταυτόχρονα και η πρώτη του νίκη μακριά από την έδρα του στη φετινή σεζόν και ήρθε με την κεφαλιά του Κάμπορα στο 42’ και το σουτ του Ναφτί στο 78’.

Η πρώτη ευκαιρία του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, αφού στο 9ο λεπτό ο Μπράνκο έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από τα 20 μέτρα, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει. Ο Βανγκέλι έπιασε μια κεφαλιά, με τον Μουλόπουλο να σώζει πάνω στη γραμμή, όπως έκανε και αμέσως μετά στο σουτ του Κάμπορα. Από εκεί και πέρα, ο Ηλυσιακός ξαναπήρε τον έλεγχο και στο 31’ και στο 33’ ο Σηφάκης χρειάστηκε να κάνει δύο εξαιρετικές αποκρούσεις στα σουτ των Ταραλίδη και Μπάρκογλου.

Τελικά, ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41’. Ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ, ο Κόκε γύρισε με το δεξί και ο Κάμπορα με κεφαλιά νίκησε τον Στρατηλάτη. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ του Ταραλίδη έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα στο 66’ ο Μπράνκο είχε και δεύτερο δοκάρι. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις. Ο Κόκε δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Στρατηλάτη στο 68’, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Ναφτί δεν λάθεψε μετά από πάσα του Κάλβο και έκανε το 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 42' Κάμπορα, 78' Ναφτί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μασάδο, Μπούσι, Ταραλίδης - Νέτο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Χαλούλος, Ζησόπουλος, Μασάδο, Ταραλίδης, Σερζίνιο (56' Μπούσι), Μπράνκο, Μπάρκογου, Ναπολεόνι, Αγκάλι (56' Βασιλείου)

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Κουλουχέρης, Βανγκέλι, Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο (88' Πίτου Γκαρσία), Φερνάντες, Γκρασιάν, Κάμπορα (84' Λαμπριάκος), Κόκε (76' Χαβίτο)