Ξέφυγαν 4 βαθμούς οι «ερυθρόλευκοι»

Με Λεονάρντο 1-0 ο Ολυμπιακός στην Ξάνθη

Με γκολ του Λεονάρντο στο 31ο λεπτό ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (1-0) από την Ξάνθη και ξέφυγε 4 βαθμούς στην κορυφή από τον Παναθηναϊκό που υποδέχεται την Κυριακή στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Ατρόμητο. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στο τέλος όταν η Ξάνθη πίεσε για να ισοφαρίσει.

Ο δυνατός αέρας στο γήπεδο των Πηγαδίων δυσκόλεψε τις προσπάθειες και των δυο ομάδων. Ο Ολυμπιακός είχε ύστερα από αρκετό καιρό και πάλι στην ενδεκάδα του τον Γκαλέτι που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση. Άλλωστε οι περισσότερες επιθέσεις της ομάδας του Ζίκο, εκδηλώθηκαν από δεξιά με Γκαλέτι και Γκαλίτσιο.

Η Ξάνθη, αρκετά μαχητική, απείλησε με σουτ του Ελ Σαΐφι στο 10’, αλλά η καλύτερη στιγμή ήταν του Ολυμπιακού στο 18’ με τον Όσκαρ να μην μπορεί να νικήσει τον Γκσμπούρνιγκ. Στο 28’ καλή ευκαιρία της Ξάνθης με τον Σταθάκη και στο 31’ το 0-1. Ο Μήτρογλου ελίχθηκε με εξαιρετικό τρόπο από δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και με προβολή ο Λεονάρντο άνοιξε το σκορ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Γκαλέτι έχασε ευκαιρία για το 0-2 (35’) και οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν με τον Φαμπιανέσι (44’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη πίεσε περισσότερο, αλλά προσέκρουσε στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού με κυρίαρχη φυσιογνωμία τον Μέλμπεργκ. Ο Γιάννης Μαντζουράκης έδωσε μεγαλύτερη επιθετική ώθηση στην ομάδα του με την είσοδο του Λουτσιάνο και ο Ζίκο βοήθησε τις πτέρυγες της ομάδας περνώντας στο παιχνίδι Ντομί και Πάντο.

Η Ξάνθη έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84ο λεπττό όταν σε ασίστ του Λουτσιάνο, ο Μαρσελίνιο βγήκε τετ-α-τετ με τον Νικοπολίδη και σούταρε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 31’ Λεονάρντο
ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλ Σαΐφι, Κιντάνα, Λέιτε, Στρμπα – Λεονάρντο, Παπαδόπουλος, Γκαλέτι, Γκαλίτσιος, Μαρέσκα