Το γκολ με πέναλτι στο 4' ο Ίβιτς

Σούπερ Λίγκα: ΠΑΟΚ – Λάρισα 1-0

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με το 1-0 επί της Λάρισας και πέρασε πάλι τρίτος στην βαθμολογία, προσπερνώντας τον Άρη. Το μοναδικό γκολ σημείωσε στο 4ο λεπτό με πέναλτι ο Βλάνταν Ίβιτς. Η Λάρισα έπαιξε με 10 παίκτες από το 54’ (αποβολή Κάσας), ενώ στο 90΄αποβλήθηκε και ο Μουσλίμοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχισε να πετύχει γρήγορα το γκολ και αυτό έφερε ηρεμία στο παιχνίδι του. Στο 4ο λεπτό ο Βιεϊρίνια μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μάλαρτζ και έπεσε στο έδαφος. Ο Παπασταμάτης έδωσε πέναλτι, αλλά το ριπλέι της φάσης δεν δικαιώνει τον διαιτητή για την απόφαση του. Ο Ίβιτς από τα 11 μέτρα πέτυχε το τέταρτο φετινό του τέρμα.

Λίγες οι καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δυο εστίες, με τον ΠΑΟΚ να απομακρύνει τους όποιους κινδύνους δημιουργούσαν οι μεσοεπιθετικοί της Λάρισας. Καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο 45’ με το σουτ άουτ του Αμπουχατζίρα.

Η Λάρισα προσπάθησε να επιτεθεί και να ισοφαρίσει στο β’ ημίχρονο αλλά από το 54’ έμεινε με 10 παίκτες με απευθείας κόκκινη του Κάσας που χτύπησε εκτός φάσης τον Χαλκιά. Στο 65’ ο Χαλκιάς μπλόκαρε στο δυνατό σουτ του Τουάμα, στο 66’ ασίστ του Ίβιτς στον Μουσλίμοβιτς, αυτός όμως από το ύψος του πέναλτι δεν καταφέρνει να βρει στόχο.

Προς το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήλεγχε το ρυθμό και με σχετική άνεση κράτησε το 1-0.  Στο 90’ αποβλήθηκε ο Μουσλίμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΣΚΟΡΕΡ: 4’ πεν. Ίβιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντρέρας, Τσιρίλο – Μάλαρτζ, Ιγκλέσιας, Νταμπίζας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’ Μουσλίμοβιτς (2η κάρτα) – 54’ Κάσας

(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας,  Φωτάκης (66' Παπάζογλου), Βιτόλο, Ίβιτς, Βιεϊρίνια Κουτσιανικούλης (82' Μουν), Μουσλίμοβιτς
ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης):Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Κατσιαρός, Μελίσσης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (63' Μετίν), Ιγκλέσιας, Τουάμα (77' Βενετίδης), Γιαννακόπουλος (63' Ρομέου), Κάσας, Αμπουχατζίρα