Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 2-3

Εξαιρετικής ποιότητας ματς στα Γιάννινα όπου ο Ηρακλής νίκησε με 3-2 τον ΠΑΣ, σημειώνοντας τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας επιτυχία του. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 34’ με πέναλτι του Σαϊτιώτη και ο Ηρακλής ισοφάρισε με πέναλτι του Επστάιν (ΦΩΤΟ) στο 36΄. Το 1-2 ο Ντίκα στο 52΄, το 1-3 στο 86’ ο Κονέ και το 2-3 στο 90’ ο Σαϊτιώτης.

Έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και τον Ηρακλή πιο ουσιαστικό στις αντεπιθέσεις που έκανε. Στο 12’ έφυγε άουτ δυνατό σουτ του Τζάνη, ενώ στο 16’ ο Ηρακλής έχασε διπλή ευκαιρία με Τουμά και Επστάιν. Στο 24’ από προσπάθεια του Επστάιν, ο Ντίκα έπιασε του σουτ που εξουδετέρωσε ο Ζαφειρόπουλος.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σαϊτιώτης και κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Σαρακατσάνο. Με τον ίδιο τρόπο ήρθε άμεσα η απάντηση του Ηρακλή. Στο 36’ ανατράπηκε ο Επστάιν από τον Γεωργιάδη και από τα 11 μέτρα ο Γερμανός ποδοσφαιριστής έκανε το 1-1.

Προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ και είχαν δοκάρι με τον Μπουχάν στο 42’ και μεγάλη ευκαιρία με τον Σαϊτιώτη στο 45’.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, άλλες δυο καλές ευκαιρίες (48’ 51’ ) που δεν αξιοποίησε ο ΠΑΣ, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ηρακλή. Στο 52’ υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Επστάιν γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και εκεί ο επερχόμενος Ντίκα με πλασέ έκανε το 1-2.

Ο ΠΑΣ πίεσε για να ισοφαρίσει, στο 69’ ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μπακαγιόκο και στο 70’ η κεφαλιά του Σαϊτιώτη έφυγε μόλις άουτ. Ο Κοβαλέφσκι ήταν σε ετοιμότητα και στο 84’ (πλασέ Μπακαγιόκο) και στο 86’ ο Ηρακλής «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Επστάιν γύρισε στον Κονέ και αυτός πλάσαρε και έγραψε το 1-3. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΣ ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά του Σαϊτιώτη.

ΣΚΟΡΕΡ: 34' πεν.90'Σαϊτιώτης - 36'πεν. Επστάιν, 52' Ντίκα, 86' Κονέ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμπρόπουλος(Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιμπαλά, Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Σκαρντοβέλι - Κατσαμπής, Περπερίδης, Παπαστεριανός, Τουμά

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς (17' Ζαφειρόπουλος), Κώτσιος, Κανακούδης (65' Μπακαγιόκο), Σαϊτιώτης, Μπαλάφας, Μπουχάν, Μαϊστόροβιτς, Τζάνης, Ντιμπαλά, Σκαρντοβέλι, Γεωργιάδης (46' Μενδρινός).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Περπερίδης, Ντιέ, Ντίκα (79' Κονέ), Τουμά, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (60' Γιαννούλης), Επστάιν, Μπόσνιακ (+90' Παπαζαχαρίας).