ΠΑΟ-Ατρόμητος 3-1 και δυο γκολ από τον διεθνή χαφ

Με ηγέτη τον Κατσουράνη 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Κατσουράνη, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό Στάδιο και μείωσε σε ένα βαθμό την απόσταση από τον Ολυμπιακό. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με συγκρούσεις αστυνομίας και αντιεξουσιαστών, χρήση χημικών και 35λεπτη διακοπή, δυο γκολ πέτυχε ο Κατσουράνης (6' 34') και ένα ο Σισέ (91'). Ο Μελισσάς μείωσε στο 45' για τον Ατρόμητο που από το 61' αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπλένχιο.

Ο Κώστας Κατσουράνης ήταν εκείνος που ουσιαστικά χάρισε το “τρίποντο” στους “πράσινους”, όχι μόνο με τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και με τη μεστή δουλειά του στο κέντρο. Από εκεί και πέρα, εξαιρετική δουλειά έκανε ο Νίνης, που έδειξε για άλλη μία φορά ότι είναι το καλύτερο πλέι μέικερ που διαθέτει ο Παναθηναϊκός αυτή τη στιγμή. Ο νεαρός διεθνής αποχώρησε τραυματίας λίγα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα αφού κατάφερε μόλις στο 6ο λεπτό να προηγηθεί. Ο Καραγκούνης γύρισε ψηλοκρεμαστά την μπάλα από αριστερά και ο Κατσουράνης με μονοκόμματο ευθύβολο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαηλίδη (1-0). Το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κατσουράνη και όγδοο στο πρωτάθλημα στο 34ο λεπτό. Ο διεθνής άσος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας του Ατρόμητου και με γυριστό σουτ έγραψε το 2-0.

Στο 36' ο Σισέ είχε σουτ στο δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη, ενώ στο 45ο λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Ατρόμητος με κεφαλιά του Μελισσά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπρίτο. Φάση στην οποία πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα του Παναθηναϊκού, που έδειξε αρκετές αδυναμίες στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Περόνε (18'), τον Μπλένχιο (26') και τον Καλαντζή (41') πριν μειώσει ο Μελισσάς.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό, καθώς η διακοπή λόγω των επεισοδίων μεταξύ αστυνομικών και αντιεξουσιαστών, οδήγησαν στην 35λεπτη διακοπή του ματς. Στο 60' ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σαρμιέντο, που ανέτρεψε έξω από την περιοχή τον Σισέ. Αυτό δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους Περιστεριώτες, καθώς λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 76', όταν ο Μπρίτο πλάσαρε τον Τζόρβα, αλλά ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έσωσε λίγο πριν τη γραμμή.

Το τελικό 3-1, που “κλείδωσε” τη νίκη για το “τριφύλλι” πέτυχε ο Σισέ στις καθυστερήσεις. Ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε μία πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά και ο Γάλλος τελείωσε τη φάση με όμορφο δεξί σουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 6', 34' Κατσουράνης, 91' Σισέ – 45' Μελισσάς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Κύρκος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρουκάβινα, Νίνης, Κατσουράνης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 60' Σαρμιέντο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Νίνης (82' Μαρίνος ), Ρουκάβινα (69' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης , Νάστος, Μπαζίνσκι, Μπλενχιο, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης (88' Καραλής), Μελισσάς, Μπρίτο, Καλαντζής (73' Κουτσόπουλος), Περόνε, Αναστασάκος (64' Καραγκούνης)