Εξαιρετική εμφάνιση από τους παίκτες του Φερέρα, απογοητεύει η «Ένωση»

Σούπερ Λίγκα: Μεγάλη νίκη Πανιωνίου, 3-1 την ΑΕΚ

Επιβλητική νίκη 3-1 επί της ΑΕΚ πήρε ο Πανιώνιος. Οι “κυανέρυθροι” είχαν σε μεγάλη μέρα τους Ριέρα, Μπάλαμπαν, Κουμόρτζι και Εστογιανόφ, οι οποίοι -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- έκαναν ό,τι ήθελαν την οπισθοφυλακή της “Ένωσης” και οδήγησαν την ομάδα τους σε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη. Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση (μαζί με τον Εργοτέλη), ενώ οι “κιτρινόμαυροι” βρίσκονται μόλις έβδομοι, 15 βαθμούς από την κορυφή!

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε δύο καλές στιγμές με τους Ριέρα και Κουμόρτζι να μην σημαδεύουν σωστά. Αυτό που δεν κατάφεραν όμως εκείνη, το έκανε ο Τζαβέλλας στο 21'. Ο Μανιάτης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου με πανέμορφη κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σάχα. Για τα επόμενα λεπτά, η πίεση των “κυανέρυθρων” συνεχίστηκε, με τον Εστογιανόφ να χάνει άλλη μία καλή ευκαιρία στο 22'.

Όμως, σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ξύπνησε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Λεονάρντο “τσίμπησε” την μπάλα, απέφυγε τον Όμο και πρόλαβε να πλασάρει τον εξερχόμενο Μπεθέρα, ισοφαρίζοντας για τον “δικέφαλο” στο 28ο λεπτό. Για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, ήταν η ΑΕΚ αυτή που πίεζε και θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Όμως, την κεφαλιά ψαράκι του Μπλάνκο στο 36' απέκρουσε ο Ισπανός τερματοφύλακας του Πανιώνίου, ενώ και η προβολή του Μαϊστόροβιτς πέντε λεπτά αργότερα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, μέσα στο γήπεδο υπήρχε ουσιαστικά μία ομάδα. Κουμόρτζι, Εστογιανόφ και Ριέρα έχασαν αρκετά καλές ευκαιρίες, μέχρι τη στιγμή που ο τελευταίος βγήκε στην αντεπίθεση, σε πρώτο χρόνο δεν νίκησε τον Σάχα, αλλά αμέσως μετά από πλάγια θέση έκανε το 2-1 (79'). Το τελικό 3-1 ήρθε στο 89', μετά από ένα “μαγικό” συνδυασμό των Κουμόρτζι, Νικολάου και Μπάλαμπαν, με τον τελευταίο να νικά τον Σάχα από το ύψος του πέναλτι.

ΣΚΟΡΕΡ: 21' Τζαβέλλας, 79' Ριέρα, 89' Μπάλαμπαν - 28' Λεονάρντο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καστελιόνε – Γκέντσογλου, Αραούχο, Μαντούκα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπεθέρα, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Ομο, Λάτκα, Καστελιόνε, Νικολάου, Κουμόρτζι, Εστογιανόφ (85' Γουνδουλάκης ), Ριέρα, Μπάλαμπαν (92' Σκούφαλης)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας (82' Ταχτσίδης), Γκέντσογλου, Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Χέρσι (87' Παυλής), Γκερέιρο, Λεονάρντο (67' Ζεράλντο Αλβες), Μαντούκα, Μπλάνκο