Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-Εργοτέλης 1-0

Με κεφαλιά του Γιώργου Κούσα στο 30ο λεπτό ο ΠΑΣ νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη στα Γιάννινα, στο ντεμπούτο του Θύμιου Γεωργούλη στον πάγκο της ομάδας. Ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΣ ύστερα από 7 ματς (5 ήττες και 2 ισοπαλίες) και η πρώτη ήττα του Εργοτέλη μετά από 5 αγώνες (3 νίκες και 2 ισοπαλίες).

Με ηγέτη τον Αργεντινό Εστέμπαν Μπουχάν, ο ΠΑΣ κυριάρχησε σ’ όλο το ματς και ιδίως στο πρώτο ημίχρονο που έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Η καλή αμυντική οργάνωση των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στον Εργοτέλη να φανεί απειλητικός στις αντεπιθέσεις και οι Κρητικοί δεν δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο 9ο λεπτό είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Κοντογουλίδη. Στην πρώτη φάση μετά από κεφαλιά πάσα του Σαϊτιώτη βρέθηκε στην "καρδιά" της μεγάλης περιοχής, αλλά σούταρε άουτ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα από σέντρα του Τζάνη έπιασε την κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 11’, σε αντεπίθεση του Εργοτέλη, έφυγε άουτ κεφαλιά του Βερπακόφσκις αλλά όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την απόδοσή τους και στο 30΄ η υπεροχή τους καρποφόρησε. Από κόρνερ του Μπουχάν ο Κούσας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Πέντε λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του Εργοτέλη, Αθανασίου, απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Σαϊτιώτη, μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπουχάν.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από σέντρα του Μπουχάν και λανθασμένη εκτίμηση της μπάλας από τον Αθανασίου, ο Κοντογουλίδης έπιασε το σουτ από πλάγια αριστερά, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη απέκρουσε. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική με την είσοδο του Μπούντιμιρ, αλλά επί της ουσίας δεν δημιούργησε προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει. Ο Μπούντιμιρ πάντως στο 71’ βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε άουτ. Ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στον αντίπαλό του, οργανώθηκε καλά κάτω από τη μεσαία γραμμή και τελικά πανηγύρισε τη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 30’Κούσας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουχάν, Τζάνης, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Ελευθερόπουλος - Κορδονούρης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Σκαρντουέλι, Κούσας, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργιάδης (57΄ Μενδρινός), Μπαλάφας, Μπουχάν (78΄ Ανδράλας), Τζάνης, Σαϊτιώτης, Κοντογουλίδης (79΄ Μιχαλόπουλος)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Κορδονούρης, Γελαδάρης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Λεάλ Γκονζάλες (61΄ Μπουντιμίρ), Ορφανός, Ρομάνο (75΄ Φραγκουλάκης), Βερπακόφσκις (69΄ Ογκουνσότο)