Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-1, με γκολ του Νίνη στο 73’

Νικηφόρα πρεμιέρα Νιόπλια

Νικηφόρα πρεμιέρα του Νίκου Νιόπλια στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Με γκολ του Σωτήρη Νίνη στο 73ο λεπτό οι «πράσινοι» κέρδισαν 1-0 στο Καυταντζόγλειο τον Ηρακλή και πέρασαν – έστω προσωρινά – δυο βαθμούς μπροστά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ήταν μια αγχώδης νίκη του Παναθηναϊκού που κινδύνεψε αρκετές φορές στο τέλος με ισοφάριση σε ευκαιρίες που έχασε ο Ηρακλής.

Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις για γκολ μπροστά στις δυο εστίες. Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα πίεσε ψηλά και προσπάθησε να μην επιτρέψει στον Ηρακλή να οργανωθεί στη μεσαία γραμμή και να κάνει παιχνίδι. Πάντως μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερους διαδρόμους και άρχισαν να αναπτύσσονται ιδίως από αριστερά με τον Επστάιν.

Στο 4ο λεπτό ο Σισέ έφτασε σε θέση βολής απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, αλλά με σωτήρια προβολή ο Γιαννούλης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 24΄ από βιαστικό γύρισμα του Μπίαρσμιρ και κακή εκτίμηση της μπάλας από τον Τζόρβα, ο Γιάκομπ πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού πρόλαβε να διορθώσει το λάθος του.

Στο 28’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κοβαλέφσκι, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Πολωνός γκολκίπερ του Ηρακλή. Ακολούθησαν δύο διαδοχικά σουτ του Καραγκούνη που δεν βρήκαν στόχο και η εκτέλεση φάουλ του Νίνη στο 38΄ που απέκρουσε με υπερένταση ο Κοβαλέφσκι. Το ημίχρονο έκλεισε με την απόκρουση του Τζόρβα σε σουτ βολέ του Γιάκομπ.

Ο Ηρακλής έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου μέρους. Στο 53΄ ο Γιάκομπ με ωραία προσποίηση απέφυγε τον Σπυρόπουλο, πλάσαρε τον Τζόρβα, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε με υπερένταση στη δεξιά του γωνία. Στο 63΄ νέα ευκαιρία του «Γηραιού», με τον Γιάκομπ να πιάνει το μονοκόμματο σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός, αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα, απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με την κεφαλιά άουτ του Κατσουράνη στο 72’. Ένα λεπτό αργότερα το «χρυσό» γκολ των «πρασίνων».  Από σέντρα του Σπυρόπουλου και γύρισμα του Σισέ, η μπάλα στρώθηκε στο Νίνη ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 80΄ ο Σισέ σούταρε από πλάγια αριστερά.

Το ματς έγινε γκραν γκινιόλ μέχρι τη λήξη. Στο 85’ ο Τζόρβας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Κονέ αστόχησε στο γυριστό που έκανε. Στο 92’ ο Κοβαλέφσκι ανέτρεψε τον Χριστοδουλόπουλο με τον Σπάθα να μη δίνει πέναλτι και να αφήνει ...πλεονέκτημα (σε κενή εστία σουτ άουτ του Γκάμπριελ). Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τζόρβας έκανε σωτήρια απόκρουση σε καρφωτή κεφαλιά του Κατσαμπή.

ΣΚΟΡΕΡ: 73’ Νίνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Επστάιν, Γιαννούλης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Περπερίδης (89΄ Βέλλιος), Γιαννούλης, Παπαστεριανός (79΄ Ντίκα), Ηλιάδης, Τούμα (79΄ Κονέ), Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιακομπ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπίαρσμιρ, Ζιλμπέρτο Σίλβα (82' Σιμάο), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Ρουκάβινα (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Νίνης (89΄ Γκάμπριελ),  Σισέ.