Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Πανιώνιος 2-2

Στις καθυστερήσεις ισοφάρισε (2-2) η Λάρισα και γλίτωσε την ήττα με αντίπαλο έναν Πανιώνιο που προηγήθηκε με 2-0 στο Αλκαζάρ. Ο Γουνδουλάκης πέτυχε τα γκολ των «κυανέρυθρων» (52’ 59’) και η Λάρισα απάντησε με δυο γκολ του Μετίν. Με πέναλτι στο 66’ και στο 91’ λεπτό. Ο Πανιώνιος αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 65’ λόγω αποβολής του Όμο.

Ο Τουμέρ Μετίν Ο Τουμέρ Μετίν Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο έχοντας διάθεση να παίξουν όμορφο, επιθετικό ποδόσφαιρο, χτυπώντας τους αντιπάλους στις αδυναμίες του. Οι απουσίες των Εστογιανόφ, Μπάλαμπαν και Μπεθέρα δεν φάνηκαν καθόλου για τον Πανιώνιο, που κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στυο 34' οι “κυανέρυθροι” είχαν την πρώτη σημαντική τους φάση, όταν ο Καστελιόνε βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος δικαιώθηκε. Στο 52' ο Ριέρα έβγαλε μία πολύ όμορφη, ταχύτατη αντεπίθεση, άνοιξε στον Γουνδουλάκη, που άνοιξε το σκορ. Επτά λεπτά αργότερα, σε μία ίδια φάση, ο Ριέρα άνοιξε στον Κουμόρτζι, που πολύ έξυπνα αντί να πλασάρει τον Μάλαρτζ, σιγούρεψε το γκολ δίνοντας στον Γουνδουλάκη, που πέτυχε μπροστά σε άδειο τέρμα το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η νίκη έδειχνε ότι θα ερχόταν εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, στο 65' ο Βενετίδης έκοψε την μπάλα στην περιοχή, με τον Όμο να τον ανατρέπει και να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Δαλούκα. Ο Μετίν δεν λάθεψε από το σημείο του πέναλτι και μείωσε. Το γκολ αυτό άλλαξε το ρου του αγώνα, με τον Πανιώνιο να κλείνεται στην άμυνά του. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού στο 91' με ένα πανέμορφο γκολ και πάλι από τον Μετίν ήρθε το τελικό 2-2.

ΣΚΟΡΕΡ: 52', 59' Γουνδουλάκης – 65' πεν, 91' Μετίν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπουχατζίρα, Τουάμα, Σιατραβάνης, Ντέλσον, Μάλαρτζ, Βενετίδης, Μετίν – Καστελιόνε, Όμο, Ριέρα
ΚΟΚΚΙΝΗ: 64' Όμο (2η κιτρ.)

ΛΑΡΙΣΑ
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Ααράμπ (66' Σιατραβάνης), Μπουκουβάλας (84' Τριποτσέρης), Νταμπίζας, Κατσιαρός, Μελίσσης, Βενετίδης, Τουάμα, Ρομέου (53' Ντέλσον), Μετίν, Αμπουχατζίρα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Καστελιόνε, Ομο, Λάτκα, Νικολάου, Σκούφαλης (67' Κοντοές), Κουμόρτζι, Γουνδουλάκης , Ριέρα (94' Αναστασόπουλος)