Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Skoda Ξάνθη 1-0

Με καταπληκτικό γκολ από τακουνάκι του Φαβάλι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τη Skoda Ξάνθη στο Περιστέρι και βελτίωσε σημαντικά τη βαθμολογική του θέση. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ανέβηκε στην 10η θέση με 16 βαθμούς, αφήνοντας στους 14 την Ξάνθη.

Το τακουνάκι του Φαβάλι έδωσε τρεις βαθμούς στον Ατρόμητο Το τακουνάκι του Φαβάλι έδωσε τρεις βαθμούς στον Ατρόμητο Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και με τους Περόνε και Φαβάλι αποδιοργάνωναν συστηματικά την άμυνα της Ξάνθης. Ο πρώτος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 13', όταν νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Γκσπούρνινγκ. Στο 17' ο Πόι έχασε κι αυτός με τη σειρά του τετ-α-τετ, αλλά από εκεί και πέρα, μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Ο Φαβάλι στο 34' έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 45' “ρέφαρε” με τακουνάκι μετά από γύρισμα του Αναστασάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος το μόνο που έκανε ήταν να διαφυλάξει το αποτέλεσμα και τα κατάφερε καλά, αφού οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μόλις μία ουσιαστική φάση, στο 78' με τον Φαμπιανέζι. Μάλιστα, ο Ατρόμητος μπορούσε να διπλασιάσει τα γκολ του, αλλά ο Σταθάκης σταμάτησε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, σε πλασέ του Περόνε στο 94

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Φαβάλι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νάστος, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς – Αλ Σαϊφί, Λουτσιάνο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Κουτσόπουλος (62' Μελισσάς), Μπαζίνσκι, Μαρσέλο, Νάστος, Μπρίτο (81' Μπλενχιο), Σφακιανάκης, Νεμπεγλέρας, Φαβάλι, Περόνε, Αναστασάκος (70' Καλαντζής)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Σταθάκης, Στρμπα, Πόι, Φλίσκας, Μαρσελίνιο (57' Λουτσιάνο), Αλ Σαϊφί (77' Σουάνης)