Ο Λεβαδειακός έχανε 2-0 και ισοφάρισε 2-2

Με την ψυχή στο στόμα 3-2 η ΑΕΚ

Σώθηκε με το δοκάρι του Πάολο Κόστα στο 86'

Με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Λεβαδειακό, σ' ένα ματς που εξελίχτηκε σε συλλαλητήριο των οπαδών κατά των μετόχων και του Ντέμη Νικολαΐδη. Ο Μαντούκα με δυο γκολ (44' 57') ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε με τον Ταχτσίδη στο 35'. Ο Λεβαδειακός μείωσε στο 45' με τον Μπάρκογλου και ισοφάρισε προσωρινά με τον Αγκάλι στο 55'. Στο 86' οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Πάολο Κόστα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον συνήθη τρόπο, με δοκάρι του Μάκου, το 14ο φετινό της στο πρωτάθλημα! Στο 12' ο Μαντούκα έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά το εκπληκτικό του σουτ έδιωξε ο Στρατηλάτης σε κόρνερ. Τελικά το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 35'. Ο Ταχτσίδης έπιασε ένα πολύ όμορφο αριστερό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 44' η ΑΕΚ με έναν εξαιρετικό συνδυασμό διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μαντούκα έβγαλε στον Μπλάνκο, ο Αργεντινός εξαιρετικά γύρισε στον Αργεντινό, που πλάσαρε υποδειγματικά τον Στρατηλάτη. Όμως, πριν λήξει το ημίχρονο, ο Μπάρκογλου έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς, με ένα μακρινό σουτ και με τον Αραμπατζή να προδίδεται από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λεονάρντο παραλίγο να σκοράρει εις βάρος της παλιά του ομάδας, αλλά το φάουλ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λεβαδειακού. Εκείνοι που βρήκε εν τέλει δίχτυα ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Αγκάλι να κερδίζει τον Μαϊστόροβιτς στην κόντρα και να ισοφαρίζει για τους Βοιωτούς με όμορφο πλασέ.

Η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Γκουστάβο Μαντούκα με το 4ο φετινό του γκολ, μετά από σέντρα του Ταχτσίδη, έφερε ξανά την “Ένωση” σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, αλλά ο Αραμπατζής κατάφερε να νικήσει τόσο τον Αγκάλι στο 60', όσο και τον Βασιλείου στο 84'. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ο Λεβαδειακός είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Κόστα δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 35' Ταχτσίδης, 44', 57' Μαντούκα - 45' Μπάρκογλου, 55' Αγκάλι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάκος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάχιτς, Μαντούκα – Ταραλίδης, Αγκάλι

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Ενσαλίβα, Μάκος, Λεονάρντο (73' Χέρσι), Ταχτσίδης (82' Γκερέιρο ), Μαντούκα, Μπλάνκο (94' Γκέντσογλου), Μαντούκα

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Στρατηλάτης, Μαρτορέλ, Μουλόπουλος, Χαλούλος, Ζησόπουλος, Σερζίνιο (61' Πάουλο Κόστα), Μπράνκο, Ταραλίδης, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Αγκάλι (82' Βασιλείου)