Με Αραμπατζή και Βιεϊρίνια ο «δικέφαλος» πέρασε από το Παγκρήτιο

Σούπερ Λίγκα: Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-2

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν τον Εργοτέλη 2-0 στο «Παγκρήτιο» με γκολ των Αραμπατζή (52’) και Βιεϊρίνια (65’). Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν κακό, κυρίως λόγω του δυνατού αέρα, που δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και δίκαια έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Η μόνη ουσιαστική ευκαιρία που δημιουργήθηκε ήρθε από πλευράς Εργοτέλη στο 43ο λεπτό, όταν ο Ντέιβιντας Τσεσνάουσκις μπήκε από δεξιά στην περιοχή και άφησε στον Φραγκουλάκη, που δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, να προσπαθεί να ανέβει. Τελικά στο 52’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βλάνταν Ίβιτς μπήκε από δεξιά και έβγαλε στον Αραμπατζή, ο οποίος με όμορφο τρόπο έστειλε την μπάλα ανάμεσα στα πόδια του Γρηγόρη Αθανασίου. Από δημιουργία του Ίβιτς προήλθε και το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ στο 65’. Ο Σέρβος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Βιεϊρίνια, που δεν λάθεψε και πλάσαρε υποδειγματικά τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι από πλευράς ΠΑΟΚ τραυματίστηκαν και αντικαταστάτθηκαν οι Μπρούνο Τσιρίλο και Μίρκο Σαβίνι. Πλέον στο ρόστερ του ΠΑΟΚ απομένουν μόλις δύο υγιείς στόπερ, οι Στέλιος Μαλεζάς και Πάμπλο Κοντρέρας.

ΣΚΟΡΕΡ:
52’ Αραμπατζής, 65’ Βεϊρίνια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ορφανός, Ρουμπάκης, Τσεσνάουσκις, Λεάλ – Βιεϊρίνια, Κοντρέρας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ορφανός (84’ Καρέλης), Φραγκουλάκης (68’ Κερδονούρης), Ζούνιορ, Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ, Λεάλ

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Λίνο, Τσιρίλο (12’ Σαβίνι, 49’ Κοντρέρας, Μαλεζάς, Βιτόλο, Γκαρσία, Σορλέν, Ίβιτς (86’ Φωτάκης), Βιεϊρίνια, Παπάζογλου