Σούπερ Λίγκα: Λεβαδειακός-Λάρισα 3-0

Πιο άνετα απ' ότι θα περίμεναν και οι πιο φανατικοί φίλοι της ομάδας, ο Λεβαδειακός θριάμβευσε με 3-0 της Λάρισας και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, πάντα στην προτελευταία θέση της Σούπερ Λίγκα. Πλησίασε όμως στον έναν πόντο τη Λάρισα που πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, με χειρότερο όλων τον Πολωνό τερματοφύλακα Μάλαρζ. Ο Λεβαδειακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίωρο όταν πέτυχε τα τρία γκολ με τους Ταραλίδη (15΄), Μπάρκογλου (22΄) και Ναπολεόνι (25΄).

Ο Ταραλίδης (αριστερά) πανηγυρίζει το πρώτο γκολ του Λεβαδειακού Ο Ταραλίδης (αριστερά) πανηγυρίζει το πρώτο γκολ του Λεβαδειακού Ο Λεβαδειακός έκανε δυνατό ξεκίνημα, πίεσε τη θεσσαλική ομάδα και κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να σημειώσει τρία γκολ. Ο Μάλαρζ κάνει τη δύσκολη επέμβαση στο 12ο λεπτό σε κεφαλιά του Μπράνκο, αλλά στη συνέχεια υπέπεσε σε τραγικά λάθη. Στο 15' σε απευθείας φάουλ του Ταραλίδη από τα 40 μέτρα, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει στα δίχτυα του Μάλαρζ (1-0).  Στο 22' από μακρινό φάουλ του Ταραλίδη και τραγικό λάθος του Μάλαρζ ο Μπάρκογλου από κοντά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 25' μακρινό δυνατό σουτ του Ναπολεόνι αιφνιδιάζει τον Μάλαρζ και με συνοπτικές διαδικασίες γίνεται το 3-0!

Τα πράγματα στη συνέχεια έγιναν εύκολα για την ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ και σε ελάχιστες στιγμές του αγώνα κινδύνεψε η άμυνά της από προσπάθειες της Λάρισας. Στο 31' έπιασε δυνατό σουτ ο Κάσας που απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Στρατηλάτης. Ο νεαρός τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε και πέναλτι στο 53ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Κάσας σε ανατροπή από τον Κόλτζο, με εκτελεστή τον Μετίν.

Στο τελευταίο ημίωροο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, αφού ο Λεβαδειακός αρκέστηκε στο 3-0, ενώ η Λάρισα δεν πίστεψε ότι θα μπορούσε να γυρίσει το ματς. Ο Αγκάλι είχε καλή ευκαιρία για το τέταρτο γκολ σγτο 85' αλλά το σουτ του Νιγηριανού έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 15' Ταραλίδης, 22' Μπάρκογλου, 25' Ναπολεόνι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπράνκο, Κόλτζος, Μαχαίρας, Ναπολεόνι - Ιγκλέσιας, Ααράμπ, Βενετίδης, Κάσας