Δυο γκολ κατά του ΠΑΣ ο Σισέ που έφτασε τα 11

Ξέσπασμα ΠΑΟ στο τέλος και 4-0

Με το επιβλητικό 4-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός στον πρώτο γύρο της Σούπερ Λίγκας. Μπροστά σε 15.000 φίλους του στο Ολυμπιακό Στάδιο, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ξέσπασε στο τελευταίο τέταρτο κι έδωσε πανηγυρικές διαστάσεις στη νίκης. Πρόσωπο της συνάντησης ο Σισέ που με δυο γκολ (50' πεν 75') έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα. Σκόραραν και οι Βύντρα (80'), Χριστοδουλόπουλος (89'). Εν αναμονή του κυριακάτικου αγώνα Άρη-Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός πέρασε 2 βαθμούς μπροστά στην κορυφή.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΣ Γιάννινα όχι μόνο αμύνθηκε υποδειγματικά, αλλά έβγαλε και καλές φάσεις στις επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στον ΠΑΣ ανήκει και πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, όταν στο 10ο λεπτό ο Σαϊτιώτης ελίχθηκε στην περιοχή και στο σουτ που έπιασε η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Στην επαναφορά της ο Τζάνης σούταρε αμαρκάριστος αλλά ο Τζόρβας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει μετά το εικοσάλεπτο, προσπαθώντας να παίξει με την μπάλα κάτω, αλλά υστερούσε σε ταχύτητα και ρυθμό. Στο 20΄ ο Σαλπιγγίδης έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Λέτο, μόνος προ κενής εστίας κατάφερε μέσα από τη μικρή περιοχή να πλασάρει άουτ. Στο 27΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Κατσουράνης βρήκε τη μπάλα με το στήθος και την έστειλε χαμηλά στο δεξί δοκάρι του Ελευθερόπουλου. Στο 39' κεφαλιά του Σισέ έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Νίκος Νιόπλιας, σε μια προσπάθεια του να φρεσκάρει την ομάδα και να αποκτήσει περισσότερες λύσεις, ανακάτεψε την τράπουλα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Έξω ο Σεϊταρίδης, μέσα ο Νίνης σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Σισέ. Ο Κατσουράνης γύρισε στο κέντρο της άμυνας και ο Βύντρα πέρασε δεξία μπακ.

Οι “πράσινοι” ευτύχισαν να προηγηθούν νωρίς στο β' ημίχρονο και κατά κάποιο τρόπο να αποβάλλουν το άγχος. Ο Ανδράλας τράβηξε από τη φανέλα και ουσιαστικά “γκρέμισε” τον Σισέ στην περιοχή του ΠΑΣ, κλασσική περίπτωση πέναλτι που αξιοποίησε στο 50ο λεπτό ο Γάλλος φορ. Στο 54' φαλτσαριστό σουτ – άουτ του Νίνη, ενώ στο 60' ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με παρολίγον ...αυτογκόλ του Σισέ που σε προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα. Στο 64΄ ο Σαλπιγγίδης έβγαλε τον Βύντρα απέναντι στον Ελευθερόπουλο, αλλά ο διεθνής αμυντικός έχασε το κοντρόλ και μαζί τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Σαλπιγγίδης έφυγε λίγο έξω από την εστία.

Ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” ουσιαστικά τον αγώνα στο 75΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ. Ο Γάλλος έγινε κάτοχος της μπάλας στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ελευθερόπουλο.

Πέντε λεπτά αργότερα (80΄), μετά από κόρνερ του Νίνη και μία πρώτη κεφαλιά του Κατσουράνη, ο Βύντρα με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 3-0 για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 89΄ ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος μπήκε κυριολεκτικά με τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Σαλπιγγίδη που έφυγε από θέση οφσάιντ. Ο Χριστοδουλόπουλος που είχε να σκοράρει από τις 26 Απριλίου 2009, γιόρτασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα 23α γενέθλια του, ενώ το γκολ το αφιέρωσε στον αδερφό του.

ΣΚΟΡΕΡ: 50'πεν.75'Σισέ, 80'Βύντρα, 89'Χριστοδουλόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο - Γεωργιάδης, Ανδράλας, Βάντερσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σεϊταρίδης (46΄ Νίνης), Σπυρόπουλος, Καντέ, Βύντρα, Σιμάο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Λέτο (57΄ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης, Σισέ (80΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Βάντερσον , Μαϊστόροβιτς, Κούσας,  Ανδράλας (64΄ Κοντογουλίδης), Μπουχάν (46΄ Μενδρινός), Γεωργιάδης (72΄ Ντιμπαλά), Μιχαλόπουλος,  Τζάνης, Σαϊτιώτης