Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα με 6ο φετινό τρόπαιο

Ανεπανάληπτος άθλος της Μπαρτσελόνα, που κερδίζοντας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων με 2-1 την Εστουδιάντες, έφτασε μέσα στην ίδια χρόνια, στην κατάκτηση και των έξι τροπαίων που διεκδίκησε! Οι “μπλουγκράνα” πήραν μέσα στο 2009, Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Σούπερ Καπ Ισπανίας, Τσάμπιονς Λιγκ και Σούπερ Καπ Ευρώπης και σήμερα Παγκόμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Από το σημερινό τελικό, προσπάθεια του Ιμπραΐμοβιτς Από το σημερινό τελικό, προσπάθεια του Ιμπραΐμοβιτς Στον τελικό που έγινε στο Αμπού Ντάμπι, η αλήθεια είναι ότι η Μπάρτσα ζορίστηκε αρκετά με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Αργεντινής και κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, το αντίστοιχο Τσάμπιονς Λιγκ της Νοτίου Αμερικής. Η Εστουδιάντες προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με τον Μποσέλι και φαινόταν πως θα κατακτούσε για δεύτερη μετά το 1968 (τότε με Μάντσεστερ Γ. στον τελικό) το τρόπαιο. Τελικά η “χρυσή αλλαγή” του Γκουαρντιόλα, ο Πέδρο, ισοφάρισε στο 89ο λεπτό και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου το τέρμα του Λιονέλ Μέσι στο 110΄ χάρισε στην Μπαρτσελόνα τον τίτλο.

Μετά και τον σημερινό τελικό, υπάρχει απόλυτη ισορροπία σε κατακτήσεις τροπαίων, μεταξύ ευρωπαϊκών και νοτιοαμερικάνικων συλλόγων: από 22 φορές.

Την τρίτη θέση του τουρνουά κατέκτησε η κορεατική Ποχάνγκ Στίλερς, που επικράτησε στον «μικρό» τελικό της μεξικανικής Ατλάντε με 4-3 στα πέναλτι. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1, με τους πρωταθλητές Ασίας να προηγούνται στο 42΄ με τον Ντενίλσον και τους πρωταθλητές CONCACAF να απαντούν στο 46΄ με τον Μαρκές.