Στο 92’ νίκησε η Καβάλα στη Ν.Σμύρνη

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «χτύπησε» η Καβάλα με τον Ονουάτσι στη Ν.Σμύρνη και έφυγε νικήτρια με 2-1. Ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί στο 59΄ με πέναλτι του Μπάλαμπαν, αλλά η μακεδονική ομάδα απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με σκόρερ τον Ρινκόν στο 86΄. Με το νικητήριο γκολ του Ονουάτσι στο 92’ η Καβάλα έφτασε τους 22 βαθμούς, όσους έχει και ο Πανιώνιος.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι σε μια Καβάλα που παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς. Στο 13΄, ο Κάλατς απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Γουνδουλάκη, ενώ ίδιοι ήταν οι πρωταγωνιστές και στο 20ο λεπτό, όταν ο Αυστραλός τερματοφύλακας βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον μέσο του Πανιωνίου.

Με την πάροδο του χρόνου η Καβάλα ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε να  προηγηθεί στο 40΄, όταν το δυνατό σουτ του Ονουάτσι πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ανδριόλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος πίεσε περισσότερο και έκλεισε την Καβάλα στο μισό γήπεδο. Στο 53΄ ο Εμίλιο Φερέρα πέρασε στο ματς τον Σκούφαλη που έξι λεπτά αργότερα ανατράπηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής από τον Οικονόμου και κέρδισε πέναλτι. Ο Μπόσκο Μπάλαμπαν από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-0.

Μετά το γκολ η Καβάλα βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει και δημιούργησε καλή ευκαιρία στο 74΄, όταν το γυριστό σουτ του Σουλτανίδη μπλόκαρε ο Ανδριόλας, και ακόμη καλύτερη στο 75΄, όταν ο Ονουάτσι βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, που όμως κατάφερε να σώσει την εστία του.

Όλα άλλαξαν στα τελευταία λεπτά. Πρώτα στο 86΄ όταν ο Μανιάτης «γκρέμισε» μέσα στην περιοχή τον Σουλτανίδη, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγισε το εμφανέστατο (παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του αρχηγού των «κυανέρυθρων») πέναλτι και ο Ρινκόν έγραψε το 1-1. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 92’ όταν ο Παβίσεβιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, το πλασέ του Ρινκόν σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Ονουάτσι την έστειλε από κοντά στα δίχτυα.

ΣΚΟΡΕΡ: 59’ πεν. Μπάλαμπαν – 86’ πεν. Ρινκόν, 92’ Ονουάτσι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζαβέλλας, Ριέρα, Νικολάου, Μανιάτης - Κάλατς, Ψωμάς, Οικονόμου, Ντομπρασίνοβιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
(Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Λάτκα, Κοντοές, Καστελιόνε, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (53΄ Σκούφαλης), Νικολάου, Ριέρα, Μπάλαμπαν,

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Ντουγκλάο, Ντομπρασίνοβιτς (79΄ Λεοντίου), Ντικρόκ (54΄ Σιόντης), Ονουάτσι, Ιωάννου, Λάκης (62΄Ρινκόν), Σουλτανίδης.