Ο Τσέζαρεκ δημιούργησε το πρώτο και πέτυχε το δεύτερο γκολ

Θρίαμβος Αστέρα 2-0 την ΑΕΚ

Θρίαμβος του Αστέρα που νίκησε στην Τρίπολη με 2-0 την ΑΕΚ και μπήκε σε τροχιά πλέι οφ και εξόδου στην Ευρώπη. Πρόσωπο του αγώνα ο Κροάτης Τσέζαρεκ που δημιούργησε το πρώτο γκολ στον Έντερ (10’) και πέτυχε το δεύτερο (50’). Στο 62’ σκόραρε ο Μπλάνκο που υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφάσιντ.

Από το σημερινό ματς Αστέρα-ΑΕΚ Από το σημερινό ματς Αστέρα-ΑΕΚ Η ΑΕΚ ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο, με τις γραμμές της να είναι ασύνδετες. Από τη στιγμή μάλιστα που ο Αστέρας είχε έναν άξονα (Μαρσελάο, Φυτανίδης, Μπαστία, Λαζαρίδης) σε καταπληκτική μέρα, η  “Ένωση” δεν φάνηκε στο γήπεδο, παρά μόνο αφού δέχθηκε το δεύτερο γκολ. Όμως, τότε ήταν πλέον αργά καθώς οι στόπερ και ο τερματοφύλακας του Αστέρα δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Ο Αστέρας μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος για τη νίκη που θα τον έφερνε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ευτύχισε να σκοράρει στο 10ο λεπτό, όταν ο καταπληκτικός Ντάνιελ Τσέζαρεκ έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Έντερ, που πλάσαρε υποδειγματικά τον Σάχα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στη μόνη ουσιαστική ευκαιρία της στο πρώτο μέρος, ο Λεονάρντο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Νίκου Αναστασόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τρόπο που άρχισε και το πρώτο. Στο 50' ο Ρόκας έβγαλε στον Τσέζαρεκ και ο Κροάτης με κοντινό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σεμπάστιαν Σάχα. Η ΑΕΚ, ξύπνησε κατά κάποιο τρόπο, μετά το 2-0 όταν πίεσε την εστία των γηπεδούχων. Στο 62' ο Μπλάνκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Δημήτρης Μπιτσίδης, β' βοηθός του Παπασταμάτη, υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Αργεντινό. Στο 70' ο Μπλάνκο προσπάθησε να βρει και πάλι δίχτυα, αλλά ο Αναστασόπουλος έδιωξε εντυπωσιακό την κεφαλιά-ψαράκι του Αργεντινού. Ο Έλληνας πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα και στη φάση του 89', όταν απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Παυλή.

ΣΚΟΡΕΡ: 10' Έντερ, 50' Τσέζαρεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κ. Παπασταμάτης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυτανίδης, Τσέζαρεκ, Αργυρόπουλος – Ταχτσίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ρόκας (92' Μπαρτολίνι), Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπαστία, Καρέρα, Ουντότζι (87' Λαμπρόπουλος), Εντερ (82' Λαδάκης), Τσέζαρεκ

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Γεωργέας, Ζεράλντο Αλβες, Γιάχιτς, Καφές, Ενσαλίβα (55' Ιορντάκε ), Λεονάρντο (65' Παυλής), Ταχτσίδης (80' Χέρσι), Μαντούκα, Μπλάνκο