Σκόρερ ο Κάμπορα, πρώτη ήττα των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα

Ο Άρης (1-0) αποκαθήλωσε τον Ολυμπιακό

Ο Άρης αποκαθήλωσε τον Ολυμπιακό από την πρώτη θέση και ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Χαβιέρ Κάμπορα στο 70ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος ασυνεννοησία των Νικοπολίδη – Όσκαρ πέτυχε το χρυσό γκολ των «κιτρίνων». Ήταν η πρώτη φετινή ήττα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα του Άρη.

Ήταν μακράν η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Άρη, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε επηρεασμένος από τις σημαντικές απουσίες των Μέλμπεργκ και Μαρέσκα. Ο Άρης είχε ρυθμό, συνεχή κίνηση, ταχύτητα και διάθεση να παίξει καλό ποδόσφαιρο. Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου αδικεί τους γηπεδούχους που έπεσαν πάνω σ’ έναν εξαιρετικό Νικοπολίδη! Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με σωτήριες επεμβάσεις σταμάτησε τον Κάλβο στο 13’ και στο 23’, τον Νέτο στο 32’, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Νέτο και στο 45’.

Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός αν και είχε χώρους δεν αναπτύχθηκε σωστά και ουσιαστικά δεν απείλησε την εστία του Σηφάκη, με εξαίρεση ένα καλό μακρινό σουτ του Ντούντου στο 27’.

Ούτε με την είσοδο του Τοροσίδη στο 46’ άλλαξε κάτι θεαματικά στην εικόνα του Ολυμπιακού, που χώλαινε στη μεσαία γραμμή, τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά. Ο Άρης συνέχισε να έχει κατοχή μπάλας, πρέσαρε ψηλά, αλλά τα χαλούσε όλα στην τελική προσπάθεια.

Στο 59’ τετ-α-τετ του Κάλβο και σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νικοπολίδης και στο αμέσως επόμενο λεπτό η πρώτη σημαντική ευκαιρία του Ολυμπιακού: ο Ντουντού εκτέλεσε φάουλ, αδράνεια στην άμυνα του Αρη, με τον Λεονάρντο να πιάνει την κεφαλιά και τον Σηφάκη να διώχνει ενστικτωδώς. Στο 65’ ο Παμπορίδης αγνόησε κλασική περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Ντούντου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο.

Στο 70’ το «Κλεάνθης Βικελίδης» πήρε ...φωτιά. Ύστερα από παιδαριώδες λάθος των Νικοπολίδη – Όσκαρ που δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν, η μπάλα έφτασε στον Κάμποτα που σε κενή εστία πέτυχε το τέταρτο φετινό του γκολ και σίγουρα το πιο πολύτιμο, χαρίζοντας στον Άρη μια μεγάλη νίκη.

Σε μια προσπάθεια του να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα, ο Ζίκο πέρασε Ζαϊρί και Ντιόγκο στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, όμως χωρίς αποτέλεσμα, αφού όποια σουτ επιχείρησαν οι παίκτες του ήταν ακίνδυνα για τον Σηφάκη. Ο Βραζιλιάνος έτσι κι αλλιώς έχει ευθύνες για την εικόνα του Ολυμπιακού, με τις αλχημείες που έκανε στην ενδεκάδα, αφήνοντας στον πάγκο τον Τοροσίδη και επιλέγοντας για τη θέση του αμυντικού χαφ τον ...Ντομί! Ο Ολυμπιακός υστέρησε απελπιστικά στην επίθεση, καθώς εξουδετερώθηκαν οι Γκαλέτι – Μήτρογλου.