Σούπερ Λίγκα: Επέστρεψε στις νίκες η Λάρισα

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λάρισα πυ επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές στις οποίες μετρούσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, με το 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Αλκαζάρ». Μο μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Γκαστόν Κάσας στο 27ο λεπτό. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Αργεντινού στο πρωτάθλημα, ο οποίος όποτε σκοράρει, η ΑΕΛ κερδίζει. Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι έχει βρει δίχτυα σε όλες τις εντός έδρας φετινές νίκες των «βυσσινί»!

Γουρλής για την ΑΕΛ ο Κάσας Γουρλής για την ΑΕΛ ο Κάσας Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 12ο λεπτό, όταν ο Τουμέρ Μετίν (από τον οποίο ξεκινούσε όλο το παιχνίδι της ΑΕΛ) έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα όμως να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Νίκου Αναστασόπουλου. Η Λάρισα συνέχισε να πιέζει και τελικά στο 27ο λεπτό έφτασε στο γκολ. Ο Μετίν έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Κάσας και ο Αργεντινός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον τερματοφύλακα των Αρκάδων. Πριν καλά καλά περάσουν δύο λεπτά, η Λάρισα παραλίγο να διπλασάσει τα τέρματά της, όταν η άμυνα του Αστέρα έκανε δύο συνεχόμενα λάθη, όμως ο Κάσας αιφνιδιάστηκε και το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς. Στο 53’ ο Μπαστία έκανε ένα αρκετά καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο νεοαποκτηθείς Βιέρα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Από εκεί και πέρα η πρωτοβουλία των κινήσεων ξαναπέρασε στους γηπεδούχους. Στο 59’ οι Μετίν και Κάσας δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Τουάμα, ενώ στο 77’ ο Λαζαρίδης –σαφώς ο κορυφαίος από πλευράς φιλοξενούμενων- σταμάτησε λίγο πριν τη γραμμή το πλασέ του Κάσας. Μάλιστα, λίγο έλειψε η Λάρισα να πληρώσει την αστοχία της. Στο 84’ ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ πήρε την μπάλια ιδανικά μέσα στην περιοχή, σε μία θέση που σπανίως αστοχεί, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 27’ Κάσας