Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Λεβαδειακός 2-2

Ισόπολοι 2-2 ήρθαν στο «Ανθή Καραγιάννη» Καβάλα και Λεβαδειακός, σε ένα θαυμάσιο από πλευράς θεάματος παιχνίδι. Με το βαθμό αυτό, οι «Αργοναύτες» έφτασαν τον Αστέρα Τρίπολης στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Βοιωτοί ξεπέρασαν τον ΠΑΣ Γιάννινα, όμως παραμένουν στις επικίνδυνες θέσεις. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι (26’, 66’), ενώ από πλευράς Λεβαδειακού βρήκαν δίχτυα οι Μπαλβορίν (54’) και Ναπολεόνι (71’).

Πρωταγωνιστής και πάλι ο Ονουάτσι Πρωταγωνιστής και πάλι ο Ονουάτσι Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατότερα στο ματς και έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Στέφανο Ναπολεόνι που είδε τον Κάλατς να αποκρούει με τα πόδια το πλασέ που επιχείρισε. Ωστόσο, ήταν η Καβάλα εκείνη που έφτασε πρώτη στο γκολ. Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι «ξεδίπλωσαν» μία υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Ρινκόν να «σπάει» πανέξυπνα την μπάλα με το κεφάλι στον Ονουάτσι, μετά από σέντρα του Πετκάκη. Ο Νιγηριανός με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Στρατηλάτη. Μάλιστα, λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λίγο έλειψε να στείλει και πάλι την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο, με υπεροχή των φιλοξενούμενων. Έτσι, η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει. Στο 54’, ο Ταραλίδης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και ο Μπαλβορίν απλά την έσπρωξε στα δίχτυα του Κάλατς.

Η αντίδραση της Καβάλας ήταν άμεση. Οι αντεπιθέσεις των γηπεδούχουν προβλημάτισαν αρκετά την άμυνα των Βοιωτών, ώσπου στο 66’ οι «Αργοναύτες» ξαναπέρασαν μπροστά στο σκοτ. Ο Σιόντης έβγαλε ξανά μόνο του τον Ονουάτσι, που με το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα έκανε το 2-1. Αυτό δεν έμελλε, όμως, να είναι το τελικό σκορ. Στο 71’ ο Ναπολεόνι ισοφάρισε εκ νέου με δυνατό σουτ, μετά από σέντρα του Κόλτζου. Στο 86’, ο Λεβαδειακός παραλίγο να πάρει ακι το «τρίποντο», όμως το δυνατό σουτ του Ταραλίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κάλατς.

ΣΚΟΡΕΡ: 26’, 66 Ονουάτσι – 54’ Μπαλβορίν, 71’ Ναπολεόνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Παβίσεβιτς

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κάλατς, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Ψωμάς, Παβίσεβιτς, Σιόντης, Πετκάκης, Ρινκόν (64' Μεντί), Ιωάννου (77' Σμολάρεκ), Ονουάτσι (84' Σουλτανίδης), Σόσιν

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Στρατηλάτης, Κόλτζος, Μπεγκόνια, Μουλόπουλος, Αλεξίου, Ζησόπουλος, Μπαλβορίν (75' Βασιλείου) Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Μ. Γκονσάλες (69' Σιστόν)