Σούπερ Λίγκα: Ηρακλής-Πανθρακικός 3-1, με ανατροπή

Ο Ηρακλής μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να νικήσει 3-1 τον Πανθρακικό στο “Καυτανζόγλειο” και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Καθοριστικό σημείο του ματς η αποβολή του 17χρονου Καμερουνέζου Στιβ Λέο Μπέλεκ, ο οποίος σημάδεψε με κόκκινη κάρτα το ντεμπούτο του στη Σούπερ Λίγκα και ενώ το ματς ήταν στο 1-1. Τραγικά λάθη της άμυνας του Πανθρακικού, που δέχθηκε δύο χαζά γκολ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιτεθούν. Από τον 15' και μετά, όμως, ο ρυθμός έπεσε. Ουσιαστική φάση δεν υπήρξε μέχρι το 43ο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ για τον Πανθρακικό. Ο Κλεμάν έβγαλε την μπαλιά από αριστερά, ο Κατσαμπής δεν ακολούθησε τον προσωπικό του αντίπαλο και ο Φαγιάρδο με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Ηρακλή. Στο 48' οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν. Ο Περπερίδης σέντραρε και ο Ηλιάδης αφού κοντρόλαρε, έπιασε ένα καταπληκτικό γυριστό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, όλα τελείωσαν για τους φιλοξενούμενους, αφού ο νεαρός Μπέλεκ, σε μία αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε τον Περπερίδη μπροστά στον διαιτητή και αποβλήθηκε.

Από εκεί και πέρα η ψυχολογία της ομάδας της Κομοτηνής κατέρρευσε. Στο 53' ο Μπαχαρίδης “έστρωσε” άθελά του την μπάλα στον Ιάκομπ με με κοντινό σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μάουρο Μιλάνο στο 59' με ψηλοκρεμμαστή κεφαλιά που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να αποκρούσει ο Ταΐρης.

Η τελευταία ευκαιρία του Πανθρακικού να πετύχει κάτι καλό χάθηκε στο 74', όταν ο Άλβες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μπαντή.

ΣΚΟΡΕΡ: 48' Ηλιάδης, 53' Ιάκομπ, 59' Μιλάνο - 43' Φαγιάρδο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Περπερίδης, Ιακομπ - Κανωτίδης, Αργυρίου
ΚΟΚΚΙΝΗ : Μπέλεκ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Παπαζαχαρίας, Ιωαννίδης, Κατσαμπής (46' Σαρακατσάνος), Περπερίδης, Επσταϊν, Παπαστεριανός, Τούμα (46' Μιλάνο), Ηλιάδης (83' Μάρτος), Μπόσνιακ, Ιάκομπ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κλεμάν (65' Παπαδόπουλος), Κανωτίδης, Τζόκιτς, Μπαχαρίδης, Αργυρίου (55' Καζάκης), Μαρσέλο, Ρομπέρ, Φαγιαρδο (75' Πυθαρούλης), Μπουβάλ, Μπέλεκ