Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-Skoda Ξάνθη 0-0

Σε ένα κακό παιχνίδι, που έγινε σε έναν ακόμα χειρότερο αγωνιστικό χώρο, ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη ήρθαν ισόπαλοι 0-0. Επί της ουσίας ό,τι φάσεις έγιναν, σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά, όταν άνοιξε ο ρυθμός του αγώνα. Το μόνο θετικό που μπορούν να αποκομίσουν οι γηπεδούχοι είναι η πολύ καλή παρουσία του Μίρνες Σίσιτς στο ντεμπούτο του, που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν την υπεροχή, την οποία όμως δεν κατάφεραν ποτέ να μετουσιώσουν σε γκολ. Η πρώτη φάση για την ομάδα του Θύμιου Γεωργούλη ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Μπουχάν εκτέλεσε φάουλ, ο Κώτσιος πήρε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Κοντογουλίδης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Από τη δική τους μεριά οι φιλοξενούμενοι, δεν παρουσίασαν κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση μία φάση στο 23', όταν ο Φαμπιανέζι με απευθείας εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Ελευθερόπουλο σε εξαιρετική απόκρουση.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε ακόμη χειρότερο, σε τέτοιο βαθμό ώστε οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να εξαφανιστούν. Ουσιαστικά ο ΠΑΣ πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 84' ο Σίσιτς γύρισε εξαιρετικά την μπάλα, αλλά ο Ντιμπαλά απέτυχε από κοντά να μπει στην τροχιά της, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο «κεραυνός» του Ντάσιου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιχαλόπουλος, Ντάσιος - Σταθάκης, Σουάνης, Τζάγκι

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Βάντερσον (65' Ντιμπαλά), Κώτσιος, Μπαλάφας, Μιχαλόπουλος, Μπουχάν, Κοντογουλίδης (53' Σίσιτς), Σαϊτιώτης, Τζάνης (71' Κανακούδης)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Σταθάκης, Φλίσκας (87' Βασιλακάκης), Κιντάνα, Πόι, Φαμπιανέζι (91' Ριζογιάννης), Ελιγκτον (69' Σουάνης)