Προηγήθηκε ο Εργοτέλης, αλλά μετά πήρε μπροστά ο Παναθηναϊκός “Τεσσάρα” ΠΑΟ με Σισέ εκτελεστή

“Τεσσάρα” ΠΑΟ με Σισέ εκτελεστή

Άλλα δυο γκολ από τον Γάλλο

Αν και βρέθηκε να χάνει από το 8ο λεπτό (Φραγκουλάκης) ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση και πανηγύρισε μια ευρεία νίκη στο πρώτο του ματς μέσα στο 2010: 4-1 τον Εργοτέλη και σταθερά στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Σισέ με δυο γκολ (26' 67'), ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Καραγκούνης (44'), Λέτο (93').

Ο Εργοτέλης ήταν καλός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ συνέχισε να μάχεται. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε απέναντι στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, που βρήκε πολλούς ελεύθερους διαδρόμους από τα δεξιά, όπου ο Κορδονούρης και ο Τσεσνάουσκις αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα.

Οι Ηρακλειώτες αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν στο 8' με πολύ όμορφη αντεπίθεση. Ο Τσεσνάουσκις πήρε την μπάλα από την περιοχή του Εργοτέλη και αφού έκανε το ένα-δύο με τον Βερπακόφσκις άνοιξε στον Φραγκουλάκη που πλάσαρε τον Τζόρβα. Στη συνέχεια όμως, οι “πράσινοι” πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Στο 26' ισοφάρισαν με τον Σισέ και πριν τελειώσει το ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Καραγκούνη, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά.

Οι Κρητικοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς στο 51', όταν ο Βερπακόφσκις πήρε πολύ καλή κάθετη μπαλιά από τον Ρομάνο, αλλά ο Τζόρβας κατάφερε να βγει έγκαιρα και να μαζέψει την μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να χάσει μία καλή ευκαιρία, με τον Σαλπιγγίδη, όμως στο 67' ο Λέτο (που μόλις είχε περάσει στο ματς) γύρισε ιδανικά στον Σισέ που πέτυχε το 13ο γκολ του σε 16 ματς.

Ο ρυθμός έπεσε στην πορεία, με το γήπεδο να ξεσηκώνεται ξανά στο 84', όταν ο Αλέξης Τζιόλης πήρε τη δέση του Σαλπιγγίδη και αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οργανωμένους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Τελικά, ο Σεμπάστιαν Λέτο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του “τριφυλλιού”, καθώς στο 93' πέρασε τον Αθανασίου και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 26', 67' Σισέ, 44' Καραγκούνης, 93' Λέτο – 8' Φραγκουλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βύντρα, Κατσουράνης, Σισέ - Κορδονούρης, Ορφανός, Βερπακόφσκις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Νίνης (72' Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης (63' Λέτο), Σαλπιγγίδης (84' Τζιόλης), Σισέ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Κορδονούρης, Μπερτόσα,  Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ζούνιορ, Φραγκουλάκης, Ορφανός (71' Λεάλ), Τσεσνάουσκις (87' Καρέλης), Ρομάνο, Βερπακόφσκις (77' Μπούντιμιρ).