Άλλα δυο γκολ από τον Γάλλο που έφτασε τα 15 στο πρωτάθλημα

Ασυγκράτητος Σισέ 2-1 ο ΠΑΟ στην Ξάνθη

Ο Τζιμπρίλ Σισέ είναι ασυγκράτητος και ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα (2-1) από τα Πηγάδια με αντίπαλο την Ξάνθη. Ο Γάλλος σκόραρε στο 26’ και στο 88’ και έφτασε τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 89ο λεπτό με τον Σουάνη. Ο Παναθηναϊκός είχε δυο δοκάρια (22’ Σισέ, 77’ Καντέ) και ένα η Ξάνθη (80’Τζάκι).

Σ’ ένα ματς που έγινε κάτω από τα βλέμματα του Ότο Ρεχάγκελ και του συνεργάτη του Γιάννη Τοπαλίδη, η άμυνα της Ξάνθης πίεσε πολύ ψηλά από το ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα Σισέ και Σαλπιγγίδης να βρουν κενούς χώρους στις αντεπιθέσεις. Έτσι στο 10ο λεπτό ο Σαλπιγγίδης κοντρολάρει μέσα στη μικρή περιοχή, ο Ζάγκι τον παρεμπόδισε και οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Στο 22' σε σουτ εκτός περιοχής του Σισέ, η μπάλα κοντράρει και χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσμπούρνιγκ.

Στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Παναθηναϊκός. Κάθετη πάσα του Κατσουράνη, ο Βάλλας παρεμβαίνει αλλά δεν μπορεί να κόψει, η μπάλα στρώνεται στον Σισέ που τελειώνει τη φάση με εντυπωσιακό δεξί σουτ μέσα από την περιοχή (0-1). Στο 28' σουτ του Κατσουράνη έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο ίδιο διάστημα η Ξάνθη απείλησε δυο φορές. Στο 12' ο Ελιγκτον πέρασε και τον Τζόρβα αλλά από πολύ πλάγια πλάσαρε άουτ και στο 33' ο Μαρσελίνιο σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Τζόρβας μπλόκαρε. Η Ξάνθη προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα πλάγια, βρήκε κάποιους χώρους αλλά υστέρησε στην τελική πάσα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε το κακό του πρόσωπο στο πρώτο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που εξόργισε ιδιαίτερα τον Νίκο Νιόπλια. Οι «πράσινοι» χαλάρωσαν, δεν εκδήλωσαν σοβαρές επιθετικές προσπάθειες, αλλά η Ξάνθη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτή την αγωνιστική καθίζηση του Παναθηναϊκού.

Φρεσκάροντας ο Νιόπλιας στο τελευταίο 20λεπτο τις πτέρυγες, με την είσοδο των Νίνη και Χριστοδουλόπουλου, ο Παναθηναϊκός κινήθηκε καλύτερα και πιο γρήγορα. Το παιγνίδι άναψε για τα καλά στο τελευταίο τέταρτο. Στο 76' σε σέντρα του Λέτο, και κεφαλιά του Σισέ έκανε δύσκολη απόκρουση ο Γκσπούρνινγκ. Στο 77' σε σέντρα του Καραγκούνη και προβολή του Καντέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 80' σε σουτ του Τζάκι, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα. Στο 85' στο σουτ του Έλινγκτον, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Ο Παναθηναϊκός σιγούρεψε τη νίκηστο 88’. Νίνης και Σισέ έπαιξαν υποδειγματικά το «ένα-δυο», ο Γάλλος έφυγε στον κενό χώρο, πέρασε και τον Γκσπούρνινγκ και πέτυχε το 0-2. Η Ξάνθη αναθάρρησε στο 89’ με το γκολ από σουτ του Σουάνη (1-2) αλλά στον χρόνο που απέμεινε ο Παναθηναϊκός διαφύλαξε τους τρεις βαθμούς.

ΣΚΟΡΕΡ:
89’ Σουάνης - 26’88’Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρσέλο, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Βάλλας - Λέτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος

ΞΑΝΘΗ
(Γ. Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας,  Κωστούλας, Φλίσκας (82΄ Βασιλακάκης), Στρμπα, Μαρσέλο (71΄ Σουάνης),  Πόι, Λουτσιάνο (64΄ Φαμπιανέσι), Ελινγκτον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ν. Νιόπλιας): Τζόρβας, Μπιάρσμιρ, Βύντρα, Καντέ, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (86΄ Τζιόλης), Λέτο (77΄ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (74΄ Νίνης), Σισέ