Σούπερ Λίγκα: Εργοτέλης-Πανιώνιος 0-0

Εργοτέλης και Πανιώνιος δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο Παγκρήτιο, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και σε γενικές γραμμές το 0-0 κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα. Στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο προπονητής του Πανιωνίου, Εμίλιο φερέρα, επειδή διαμαρτυρήθηκε έντοντα σε απόφαση του διαιτητή Ντάκου να μην καταλογίσει φάουλ υπέρ του Μπάλαμπαν.

Ο Εργοτέλης είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και έχασε τις πιο καλές ευκαιρίες. Στο 10’ ο Ρομάνο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο επερχόμενος Λεάλ έπιασε κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ανδριόλα. Στο 37` ο Φραγκουλάκης έστρωσε την μπάλα στον Τζούνιορ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπαλα λίγο έξω από την εστία των φιλοξενούμενων. Στο 45` ο Τζούνιορ απέτυχε να σκοράρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, αφού η κεφαλιά που έπιασε δεν βρήκε στόχο. Στο ίδιο διάστημα ο Πανιώνιος φάνηκε απειλητικός μονάχα στο 40’ όταν ο Ριέρα σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Πόζα δεν δυσκολεύθηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Πανιώνιος βελτίωσε αισθητά την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο. Κινήθηκε πιο οργανωμένα και πιο επιθετικά, μπήκε δυνατά και ισορρόπησε το ματς, ωστόσο οι προσπάθειες των Καστελιόνε (48` αουτ) και Εστογιανόφ (51` μπλόκαρε ο Πόσα) δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους Νεοσμυρνιώτες. Ο Εργοτέλης αντέδρασε στη συνέχεια και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο 70ο λεπτό ο Ανδριόλας απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Τζούνιορ και τρία λεπτά αργότερα το σουτ-φάουλ του Φραγκουλάκη πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Προς το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες έδωσαν έμφαση στην ανασταλτική λειτουργία και έτσι δεν δημιουργήθηκε άλλη επικίνδυνη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Οι δυο ομάδες έδειχναν να έχουν συμβιβασθεί με την ιδέα της ισοπαλίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάκος (Ξάνθης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αναστασόπουλος, Φραγκουλάκης, Σασιασβίλι, Ορφανός, Ρομάνο

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
(Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ορφανός, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις (78` Βερπακόφσκις), Ρομάνο, Λεάλ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Τζαβέλας, Λάτκα, Ομο, Καστελιόνε (68` Σιόβας), Κουμορτζί, Αναστασόπουλος, Εστογιανόφ (84` Γουνδουλάκης), Ριέρα, Μπάλαμπαν (90` Κούκετς)