Αμύνθηκε στο τέλος για να κρατήσει μακριά τη Λάρισα

Αγχωτική νίκη (2-1) του Ολυμπιακού

Αποδοκιμασίες κατά Ζίκο

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με το αγχώδες 2-1 επί της Λάρισας στο «μισοάδειο» Καραϊσκάκη (19.327 εισιτήρια). Ο Μαρέσκα (37’) και ο Γκαλέτι (39’) έδωσαν σαφές προβάδισμα στο πρώτο μέρος, μείωσε στο 81’ ο Ρομέου και στο τέλος αμύνθηκε ο Ολυμπιακός για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Αποδοκιμασίες κατά του Ζίκο από μερίδα οπαδών αλλά και με τη λήξη του αγώνα.

Ο Έντσο Μαρέσκα ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό Ο Έντσο Μαρέσκα ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό Ο Ολυμπιακός προφανώς επηρεασμένος και από τις δυο απανωτές ήττες (από Άρη και ΑΕΚ) ξεκίνησε μουδιασμένος, αλλά όσο περνούσε η ώρα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, εκμεταλλευόμενος και τη νωθρή παρουσία της Λάρισας που έπαιξε με αρκετές και σημαντικές απουσίες (χωρίς Βενετίδη, Μετίν, Μάλαρζ, Μπουκουβάλα,  Αμπουχατζίρα, Τουάμα, Ααράμπ και Σίμιτς).

Η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού που είχε πλήρη κατοχή μπάλας καρποφόρησε στο δίλεπτο 37’ – 39’ όταν σημείωσε δυο γκολ. Πριν σκοράρει, ο Ουρουγουανός γκολκίπερ Βιέρα απέκρουσε δυο σουτ του Μήτρογλου (6’ και 19’). Στο 37’ από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Όσκαρ στον Μαρέσκα, ο Ιταλός βγήκε τετ-α-τετ με τον Βιέρα και με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκαλέτι να στεφθεί σκόρερ. Από το γύρισμα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ο Αργεντινός βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ και με γυριστό δεξί σουτ έγραψε το 2-0. Ο Γκαλέτι θα πρέπει να σημειωθεί ότι ύστερα από αρκετό καιρό είχε πολύ καλή απόδοση.

Ήταν το διάστημα των καταιγιστικών επιθέσεων του Ολυμπιακού, αφού στο 42’ και στο 44’ ο Βιέρα έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις σε κεφαλιά και σουτ, αντίστοιχα, του Όσκαρ και του Γκαλέτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έσβησε εντελώς τις μηχανές του. Έριξε το ρυθμό, και τον ενδιέφερε περισσότερο να ροκανίσει τον χρόνο και να αμυνθεί σωστά για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Η Λάρισα πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, κινήθηκε επιθετικά, είχε δυο καλές ευκαιρίες για να μειώσει με τον Κάσας (60’ και 78’), κάτι που τελικώς κατάφερε στο 81’ με μακρινό δυνατό σουτ του Ρομέου και αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Στα τελευταία λεπτά η Λάρισα προσπάθησε να πιέσει, οι παίκτες του Ολυμπιακού γύρισαν πίσω και δεν επέτρεψαν να κινδυνέψει η εστία της ομάδας τους.

ΣΚΟΡΕΡ: 37’ Μαρέσκα, 39’ Γκαλέτι – 81’ Ρομέου
ΔΙΙΑΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιέρα, Ρομέου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Λεονάρντο (83` Λεντέσμα), Μαρέσκα, Γκαλέτι, Όσκαρ (72` Ντιόγκο), Μήτρογλου (61` Ντάρμπισιρ)

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Φλάβιο, Κατσιαρός (46` Φερέιρα), Νταμπίζας, Μελίσσης, Κυριακίδης (78` Βλασόπουλος), Πουρί, Ιγκλέσιας (65` Ζέσους), Κάσας, Ρομέου, Βελάσκο.

►Ζίκο: "Δεν φεύγω αν δεν με απολύσουν"