1-0 την Καβάλα με γκολ του Μαρσελάο

Σε τροχιά Ευρώπης ο Αστέρας Τρίπολης

Με κεφαλιά του Μαρσελάο στο 62ο λεπτό ο Αστέρας νίκησε με 1-0 στην Τρίπολη την Καβάλα για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας έφτασε τους 26 βαθμούς, προσωρινά σκαρφάλωσε στην 4η θέση και βρίσκεται πλέον σε τροχιά Ευρώπης.

Η Καβάλα ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ονουάτσι στο 11' όταν βρέθηκε στο τετ-α-τετ με τον Αναστασόπουλο. Ο Νιγηριανός πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Αστέρα, όμως ο Ουριμπάρι απομάκρυνε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Αυτή ήταν η μόνη αξιόλογη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στον αγώνα. Στην πορεία, η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Σε δύο περιπτώσεις οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Ζέλικο Κάλατς κράτησε το “μηδέν”, καθώς έδιωξε τις κεφαλιές των Καρέρα (37') και Μαρσελάο (42')

Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει με την αρχή του δεύτερου 45λέπτου. Στο 52' Ο Μαρσελάο (μακράν ο κορυφαίος του αγώνα), έβγαλε μόνο του στην περιοχή της Καβάλας τον Καρέρα, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Αυστραλοκροάτη τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Έτσι, ο Βραζιλιάνος αμυντικός πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Ουριμπάρι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά στο 62' και ο Μαρσελάο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 85ο λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ δεν υπολόγισε καλά και το σουτ του πέρασε μόλις άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 62' Μαρσελάο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος - Λάκης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρέρα, Ουντόζι (59' Εντερ), Βίλτσες (92' Μπαρτολίνι), Τσέζαρεκ (90' Λαδάκης)

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Μουρ, Σιόντης, Ψωμάς, Λεοντίου (64' Ορούμα), Λάκης (75' Ρινκόν), Πετκάκης, Ιωάννου (68' Σμολάρεκ), Σόσιν, Ονουάτσι