Με δυο γκολ του Τζάνη 2-1 στην Κομοτηνή

Πρώτο «διπλό» του ΠΑΣ στο πρωτάθλημα

Πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΣ στο πρωτάθλημα ύστερα από δυο ισοπαλίες και έξι ήττες μακριά από τα Γιάννινα. Οι Ηπειρώτες με δυο γκολ του Χρήστου Τζάνη (31’ 62’) πέρασαν νικηφόρα (2-1) από την Κομοτηνή. Ο Μπουβάλ (42’) είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τον Πανθρακικό που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν επιθετικά. Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στους Ηπειρώτες. Ο Μίρνες Σίσιτς σέντραρε από δεξιά, ο Σαϊτιώτης μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Ταΐρης κατάφερε να σώσει την ομάδα του. Στο 30ό λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πλησιάσουν το γκολ. Ο Φαγιάρδο έβγαλε την μπαλιά, αλλά ο Καζάκης από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Πανθρακικός αστόχησε και έτσι δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Τζάνης σούταρε από μακριά, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ταΐρη και τον ξεγέλασε, καταλήγοντας στα δίχτυα. Όμως, η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει. Στο 42ο λεπτό ο Μπεντί Μπουβάλ με έναν “κεραυνό” έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Ελευθερόπουλου.

Στο 62' ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζάνη. Ο 25χρονος επιθετικός με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε και πάλι τον Ταίρη (που φέρει σαφή ευθύνη). Στο 77` ο Πανθρακικός έχασε μοναδική ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ο Μπουβάλ έβγαλε σε θέση βολής τον Ντιαλό, όμως το σουτ του τελευταίου έδιωξε με το πόδι ο Σικαλιάς, ο οποίος νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Ελευθερόπουλου που έπαθε διάσειση.

ΣΚΟΡΕΡ: 42' Μπουβάλ - 31', 62' Τζάνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαδόπουλος, Ματεντζίδης, Μαρσέλο - Κώτσιος, Τζάνης, Σιαλμάς

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Ματεντζίδης, Παπαδόπουλος, Τζόκιτς, Μαρσέλο, Κανωτίδης (36' Ντιαλό), Αργυρίου, Ρομπέρ, Φαγιαρδο (85' Σακελλαρίου), Μπουβάλ, Καζάκης (74' Κλεμάν)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος (59' Σικαλιάς), Κούσας, Κανακούδης, Ντάσιος, Κώτσιος, Μπουχάν, Σιαλμάς (74' Ανδράλας), Σίσιτς, Μενδρινός, Σαϊτιώτης (59' Μπακαγιόκο), Τζάνης