Από δύο γκολ πέτυχαν Κάμπορα και Κάλβο

Καταιγιστικός Άρης 4-2 τον Ηρακλή

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Έχοντας ως κορυφαίους τους πιο φορμαρισμένους παίκτες του το τελευταίο διάστημα, Χαβιέρ Κάμπορα και Τόνι Κάλβο, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ, οι “κίτρινοι” επικράτησαν 4-2 του συμπολίτη Ηρακλή στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και άκρως θεαματικό.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να φτάσουν στην τρίτη διαδοχική τους νίκη. Ο Κάλβο στο 13' και ο Ντέιλι ένα λεπτό αργότερα, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπαντή. Αυτό που δεν έκαναν οι συμπαίκτες τους, το κατάφερε ο Χαβιέρ Κάμπορα στο 31ο λεπτό. Ο Κόκε έπιασε το πρώτο σουτ, ο τερματοφύλακας του Ηρακλή απέκρουσε ασταθώς και ο Κάμπορα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, ο Ηρακλής δεν άργησε να δώσει την απάντησή του. Στο 39ο λεπτό ο Έπσταϊν εκτέλεσε μακρινό φάουλ και παραβίασε την εστία του Μιχάλη Σηφάκη.

Η συνέχεια ανήκε στον Άρη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μεχντί Ναφτί σέντραρε, ο Κόκε “έσπασε” την μπάλα με το κεφάλι και ο Τόνι Κάλβο με σουτ έφερε το δείκτη του σκορ στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να “κλειδώσουν” τη νίκη και τα κατάφεραν. Στο 54ο λεπτό ο Σέρχιο Κόκε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια, και ο Κάμπορα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1 με το 8ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Δύο λεπτά αργότερα, ο Άρης εξασφάλισε τη νίκη και πάλι με τον Κάλβο, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μπαντή. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ηρακλή ήταν να μειώσουν με τον Μιλάνο στο 87΄.

ΣΚΟΡΕΡ: 31', 54' Κάμπορα, 45', 56' Κάλβο – 39' Έπσταϊν, 87' Μιλάνο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος (Αχαϊας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο - Παπαστεριανός, Ιάκομπ, Κονέ

ΑΡΗΣ(Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης (43΄ Λαμπριάκος), Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Πρίττας (69΄ Νάτσο Γκαρσία), Τόνι Κάλβο (78΄ Χαβίτο), Κόκε, Ντέιλι, Κάμπορα

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Μάρτος, Ιωαννίδης, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Παπαστεργιανός (67΄ Κονέ), Ηλιάδης, Μιλάνο, ¨Επσταϊν, Ιάκομπ (79΄ Βέλλιος)., Μπόσνιακ (78΄ Βουτσιάς)