Ολική επαναφορά του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ

«Αυτοκτόνησε» η ΑΕΚ 3-3 από 3-1

«Αυτοκτόνησε» η ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο όπου προηγήθηκε με 3-1 αλλά ο Ατρόμητος πέτυχε την ολική επαναφορά και έφτασε στην ισοφάριση (3-3). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9’ με τον Νεμπεγλέρα, η ΑΕΚ βρέθηκε σε θέση οδηγού με τα γκολ των Γκέντσογλου (12’), Σκόκο (45’), Μπλάνκο (53’), αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο (70’ πεν. και 71’) ο Περόνε διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Στο τέλος αποβλήθηκε από τον διαιτητή ο Γιώργος Δώνης με αποδοκιμάστηκε και με αισχρά συνθήματα από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ, με εμφανή αμυντικά κενά, όπως άλλωστε και ο Ατρόμητος, έδωσε χώρους στους αντιπάλους της και κατάφερε να χάσει ένα ματς από το πουθενά. Οι Περιστεριώτες πάλεψαν και δικαιώθηκαν. Κορυφαίος του Ατρομήτου, αλλά και γενικά του γηπέδου, ο Κώστας Νεμπεγλέρας, ο οποίος κράτησε μόνος του το κέντρο της ομάδας του. Ο έμπειρος χαφ έκοβε, δημιουργούσε και στήριζε τοπ παιχνίδι των συμπαικτών του, ενώ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό.

Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ο Σάββας Γκέντσογλου με μακρινό σουτ, μετά από πάσα του Τζιμπούρ, νίκησε τον Μιχαηλίδη και ισοφάρισε για την “Ένωση”. Και ενώ η λογική θα ήθελε να την ΑΕΚ να συνεχίσει να πιέζει, ο Ατρόμητος κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του. Μάλιστα, ήταν εκείνος που έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 34΄, όταν το δυνατό σουτ του Μπρίτο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή. Τελικά ήταν η ΑΕΚ εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σκόκο απέφυγε ωραία τον Μπρίτο έξω από την περιοχή και με αριστερό ευθύβολο σουτ παραβίασε την εστία του Μιχαηλίδη.

Ο “δικέφαλος” φάνηκε να “κλειδώνει τη νίκη στο 53΄. Από εξαιρετική συνεργασία Τζιμπούρ και Σκόκο και πάσα του τελευταίου, ο Μπλάνκο με προβολή έκανε το 3-1. Οι "κιτρινόμαυροι" θεώρησαν ότι το ματς τελείωσε και το πλήρωσαν.

Στο 58' ο Γιώργος Δώνης πέρασε στο παιχνίδι τον Ανδρέα Τάτο που έμελλε να αλλάξει το ρου του αγώνα. Ο Ατρόμητος ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 70΄ με εύστοχο πέναλτι του Περόνε, ένα πέναλτι που δεν έγινε ποτέ πάνω στον Τάτο, ο οποίος έπεσε θεαματικά και ξεγέλασε τον Λαμπρόπουλο. Ένα λεπτό αργότερα, πάλι ο Αργεντινός, με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3 και “πάγωσε” ακόμα περισσότερο τους 15.000 φιλάθλους της ΑΕΚ, που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν να τα βάλουν μόνο με το κρύο...

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Γκέντσογλου, 45' Σκόκο, 53' Μπλάνκο – 9' Νεμπεγλέρας, 70' πεν, 71' Περόνε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρίτο, Αποστολόπουλος, Φαβάλι, Σαρμιέντο

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας (85' Λαγός), Μαϊστόροβιτς, Ζεράλντο Αλβες (89΄ Ταχτσίδης), Μάκος, Γκέντσογλου (75΄ Λεονάρντο), Μαντούκα, Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Σκόνδρας, Μελισσάς, Μπλένχιο, Αποστολόπουλος, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Μπρίτο (59΄ Τάτος), Φαβάλι (90΄ Καλαντζής), Περόνε (80΄ Σφακιανάκης), Αναστασάκος