Με παίκτη λιγότερα για 70 λεπτά οι Θεσσαλονικείς

Με Κουτσιανικούλη ο ΠΑΟΚ 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Άλλη μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πλησίασε στους δύο βαθμούς τον δεύτερο Ολυμπιακό. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να είναι ο εκφραστής όλων των επιθετικών πρωτοβουλιών της ομάδας του Φερνάντο Σάντος. Ο νεαρός εξτρέμ πέτυχε και το γκολ της νίκης στο 53’. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 20’ λόγω αποβολής του Βιεϊρίνια που χτύπησε εκτός φάσης τον Μπαστία.

Στο πρώτο ημίχρονο αντί για μεγάλες φάσεις, υπήρχαν μπόλικα νεύρα. Τα δυνατά μαρκαρίσματα έδιναν κι έπαιρναν, ενώ στο 20’ ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες, πληρώνοντας τα νεύρα του Βιεϊρίνια, ο οποίος έσπρωξε εκτός φάσης τον Άντριαν Μπαστία. Νωρίτερα, στο 12ο λεπτό, ο Φιλόμενο (που μόλις επανήλθε από τραυματισμό) χτύπησε και αντικαταστάθηκε από τον Κουτσιανικούλη, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει χωρίς καθαρόαιμο σέντερ φορ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 40’ ο Ίβιτς πρόλαβε την έξοδο του Αναστασόπουλου, αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι του Αστέρα. Στις καθυστερήσεις ο Κουτσιανικούλης πήρε την μπάλα από την άμυνα του ΠΑΟΚ και εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του πέρασε τρεις παίκτες των Αρκάδων, αλλά το πλασέ του ήταν κακό, με τον Αναστασόπουλο να μπλοκάρει εύκολα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να σκοράρει και τα κατάφερε στο 53’ σε μία πανέμορφη αντεπίθεση. Ο Βιτόλο έβγαλε στον Ίβιτς, ο οποίος μπροστά στον Αναστασόπουλο προτίμησε να ανοίξει στον ελεύθερο Κουτσιανικούλη, ο οποίος απλώς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Σε χαμηλούς ρυθμούς κινήθηκε το ματς στη συνέχεια, με τον Αστέρα να προσπαθεί να επιτεθεί και τον ΠΑΟΚ με το αριθμητικό μειονέκτημα να καταφέρνει να κρατήσει το παιχνίδι στα μέτρα του.

ΣΚΟΡΕΡ: 53' Κουτσιανικούλης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Ντάκος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ίβιτς - Μπαστία, Ουριμπάρι
ΚΟΚΚΙΝΗ: 20' Βιεϊρίνια (απευθείας)

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Κριστιάνο (75' Σορλέν), Ιβιτς, Βιεϊρίνια, Φιλόμενο (12' Κουτσιανικούλης, 92' Σαβίνι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
(Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (58' Βίλτσες), Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (80' Ρόκας), Καρέρα, Καρντόσο, Μπαστία (68' Εντερ), Ουντότζι, Καούνος