Έχασε πέναλτι ο Αλγερινός στο 87'

Μοιραίος ο Τζιμπούρ 1-1 η ΑΕΚ στον Ηρακλή

Ισόπαλοι (1-1) αναδείχτηκαν στο Καυταντζόγλειο, Ηρακλής και ΑΕΚ, σ' ένα ματς στο οποίο η “Ένωση” κλώτσησε την ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς αφού έχασε πέναλτι με τον Τζιμπούρ στο 87ο λεπτό. Καταπληκτικά και τα δυο γκολ, από τον Κονέ στο 28' και τον Τζιμπούρ στο 55'. Στο 89' αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Αραούχο.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιουργούσε ευκαιρίες, αλλά αδυνατούσε να τελιώσει τις φάσεις. Από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να μπει μπροστά στο σκορ, αλλά τόσο ο Μπλάνκο όσο και ο Μαντούκα δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Παναγιώτη Μπαντή στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Η ΑΕΚ έχανε τις ευκαιρίες, αλλά εκείνος που έφτασε στο γκολ ήταν ο Ηρακλής. Αφού πρώτα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10' με την κεφαλιά του Μιλάνο να περνά δίπλα από το δοκάρι, ήρθε στο 28' ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Παναγιώτης Κονέ, να κάνει το 1-0 όταν έκλεψε την μπάλα και έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντέδρασης στον Αραμπατζή. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε την ευκαιρία στο 45' ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Γιάχιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Βόσνιο, το πέτυχε ο Τζιμπούρ δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου. Με μία εξαρετική ατομική προσπάθεια και άπιαστο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Αλγερινός έκανε το 1-1. Η φάση του αγώνα ήρθε στο 87'. Ο Χέρσι βρέθηκε στην περιοχή του Ηρακλή, ο Λέκι τον μάρκαρε με το σώμα και ο Κουκουλάκης έδωσε πέναλτι, που όμως απέτυχε να αξιοποιήσει ο Τζιμπούρ. Εμφανώς εκνευρισμένος ο Ντούσαν Μπάγεβιτς φώναξε στον Λύσανδρο Γεωργαμλή να τον βγάλει έξω.

Στο 89' ο Αραούχο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η προσπάθεια του Ηρακλή να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις δεν απέδωσε καρπούς κι έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας, με τον Τζιμπούρ να αναλαμβάνει την ευθύνη και να ζητά συγγνώμη για το χαμένο πέναλτι.

ΣΚΟΡΕΡ: 28’ Κονέ – 55’ Τζιμπούρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89' Αραούχο (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιλάνο, Κονέ, Κατσαμπής, Γιαννούλης - Γιάχιτς, Τζιμπούρ, Γεωργέας, Ζεράλντο Αλβες

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (91' Περπερίδης), Μιλάνο (80' Γιάντσης), Έπσταϊν, Κονέ (61' Τούμα), Μπόσνιακ.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Γεωργέας, Ζεράλντο Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Καφές, Μαντούκα (70' Χέρσι), Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο (83' Ταχτσίδης).