Πρώτο γκολ του Έλινγκτον στον ελληνικό πρωτάθλημα

Σούπερ Λίγκα: Skoda Ξάνθη-Εργοτέλης 1-0

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Skoda Ξάνθη νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη στα Πηγάδια με το πρώτο γκολ του Νέιθαν Έλινγκτον στη Σούπερ Λίγκα (62’). Έτσι, οι Ξανθιώτες έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους, ενώ ο Εργοτέλης, που περνάει περίοδο κάμψης, μπαίνει σιγά σιγά σε περιπέτειες.

Ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που κυνήγησε πιο έντονα το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 3’ ο Σέρχιο Λεάλ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Γκσπούρνινγκ. Αυτή ήταν ουσιαστικά η μόνη καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο πέρασε χωρίς τίποτα αξιόλογο.

Σαφώςαλύτερη η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος, έφτασε στο γκολ στο 62', όταν από μπαλιά του Πόι, ο Ελινγκτον με κεφαλιά πέτυχε ισοφάρισε. Στο 71' οι παίκτες του Εργοτέλη είδαν τον διαιτητή να ακυρώνει σωστά ως οφ σάιντ το γκολ που σημείωσε με τακουνάκι ο Ορφανός.

ΣΚΟΡΕΡ: 62’ Έλινγκτον
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ελινγκτον, Βάλλας, Φλίσκας - Φραγκουλάκης, Τζούνιορ, Μπαλάφας

ΞΑΝΘΗ
(Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσκπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Φλίσκας, Κιντάνα (60' Μπούγκα), Λουτσιάνο (46' Σουάνης), Στρμπα, Πόι (72' Σταθάκης), Έλινγκτον

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
(Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Σασιασβίλι, Γελαδάρης, Κορδονούρης (79' Βερπακόφσκις), Χίμπλινγκερ, Φραγκουλάκης, Ζούνιορ, Ρουμπάκης, Ορφανός (72' Μπαλάφας), Τσεσνάουσκις (70' Μπούντιμιρ), Λεάλ