Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Λάρισα 2-1

Νέα βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ατρόμητος, ο οποίος νίκησε δύσκολα 2-1 τη Λάρισα στο Περιστέρι. Αναστασάκος (39') και Μπαζίνσκι (63') πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τους Θεσσαλούς μείωσε στο 88' ο Νταμπίζας. Οι “βυσσινί” προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Με τον Γιώργο Δώνη να παρακολουθεί το ματς από τις εξέδρες, λόγω τιμωρίας, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν από νωρίς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς με προβολή στο 39' ο Αναστασάκος άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η άμυνα του Ατρομήτου δεν άφηνε περιθώρια. 'Ετσι, στο 63’, σε μία στημένη φάση, οι Περιστεριώτες διπλασίασαν τα γκολ τους. Ο Φαβάλι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά στέλνοντας την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Μπαζίνσκι εύκολα με προβολή διαμόρφωσε το 2-0.

Με τους γηπεδούχους να έχουν οπισθοχωρήσει, προκειμένου να διαφυλάξουν το σκορ, οι φιλοξενούμενοι είδαν τις προσπάθειες τους να αποδίδουν καρπούς στο 88΄. Ο Νταμπίζας με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κατσιαρού, μείωσε σε 2-1, αλλά ούτε αυτός ούτε οι συμπαίκτες του μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Στο 95' ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ολιβέιρα.

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Αναστασάκος, 63' Μπαζίνσκι – 88' Νταμπίζας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαζίνσκι - Κατσιαρός, Βελάσκο, Μελίσσης, Νταμπίζας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 95΄ Ολιβέιρα (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μελισσάς, Νάστος, Ολιβέιρα, Μπαζίνσκι, Σαρμιέντο, Νεμπεγλέρας, Μπρίτο (71' Σφακιανάκης), Φαβάλι (86' Τάτος), Περόνε (81' Καλαντζής), Αναστασάκος

ΛΑΡΙΣΑ
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Φλάβιο, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Βελάσκο (68' Τουάμα), Ζέσους, Ιγκλέσιας, Μετίν, Ρομέου, Πούρι (56' Κάσας)