Πανιώνιος – Λεβαδειακός 2-2 από 0-2 μέχρι το 86'

Ολική επαναφορά στη Ν.Σμύρνη

Γλίτωσε τα χειρότερα ο Πανιώνιος που έχανε με 2-0 στην έδρα του από τον Λεβαδειακό και στο τέλος κατάφερε να πάρει ένα βαθμό (2-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ναπολεόνι (57') και Μπάρκογλου (75') και ο Πανιώνιος αφού μείωσε με τον Μπάλαμπαν (86'), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Λάτκα.

Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις, μια εικόνα που άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Λεβαδειακός μπήκε σαφώς πιο επιθετικά και ρίσκαρε περισσότερο.

Έτσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 57' με εξαιρετική προσπάθεια και πλασέ του Ναπολεόνι, ύστερα από σέντρα του Μπάρκογλου. Στο 75ο λεπτό δημιουργός ήταν ο Ιταλός που βρήκε με ωραία πάσα τον Μπάρκογλου κι αυτός έγραψε το 0-2.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Λεβαδειακός θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς από τη Ν.Σμύρνη, ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα και μέσα σε πέντε λεπτά έφερε τα πάνω-κάτω. Στο 86΄ μείωσε το σκορ, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Νικολάου,  ο Κουμορτζί τροφοδότησε τον Μπάλαμπαν και ο Κροάτης φορ με πλασέ μείωσε σε 1-2.

Στο 92ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» έφεραν το ματς «στα ίσα», όταν ο Εστογιανόφ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον προωθημένο Λάτκα να πιάνει φοβερή κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 2-2.

ΣΚΟΡΕΡ: 86' Μπάλαμπαν, 92' Λάτκα - 57' Ναπολεόνι, 75' Μπάρκογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανιάτης, Αναστασόπουλος - Ζησόπουλος, Αλεξίου, Μπεγκόνια, Γκονζάλες

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
(Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Τζαβέλας (30' Κοντοές), Λάτκα, Όμο, Κουμορτζί, Αναστασόπουλος (63΄ Μπουβάλ), Γουνδουλάκης (76΄ Κούκετς), Εστογιανόφ, Ριέρα, Μπάλαμπαν.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Μπλάζιτς (77΄ Στρατηλάτης), Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Αλεξίου, Κόλτζος, Μπεγκόνια, Αμπουμπακάρι, Γκονζάλες (88΄ Ταραλίδης), Ναπολεόνι, Μπάρκογλου, Μπαλβορίν (61΄ Σερζίνιο).