Καραγκούνης και Σαλπιγγίδης καθάρισαν στο α' μέρος

Με άνεση ο ΠΑΟ 2-0

Με σχετική άνεση ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τις ελλείψεις του (Σισέ, Κατσοουράνης, Λέτο, Σιμάο) και το εμπόδιο του Πανθρακικού (2-0) ανήμερα των 45ων γενεθλίων του Νίκου Νιόπλια. Ο Καραγκούνης στο 26' και ο Σαλπιγγίδης (ΦΩΤΟ) στο 40' πέτυχαν τα γκολ των “πρασίνων” που λαχτάρησαν μονάχα στο 20ο λεπτό όταν στο δυνατό σουτ του Μπέλεκ μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός που παρουσιάστηκε με επιθετική τριπλέτα τους Χριστοδουλόπουλο, Πετρόπουλο και Σαλπιγγίδη είχε αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και την παραγωγή φάσεων. Με εξαίρεση ένα τετ-α-τετ του Πετρόπουλου στο 13' δεν ήταν απειλητικός και αφού ξεπέρασε ανώδυνα τη φάση του 20ου λεπτού (δοκάρι Μπέλεκ), ευτύχισε να προηγηθεί στο 26' με εξαιρετικό σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή. Στο 33' άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Καραγκούνη και στο 40' οι “πράσινοι” ουσιαστικά καθάρισαν το ματς με το δεύτερο γκολ. Ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ και στην κεφαλιά-πάσα του Καντέ ο Σαλπιγγίδης από κοντά έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τον Πανθρακικό (με νέο προπονητή στον πάγκο τον Παύλο Δερμιτζάκη) απλώς να προσπαθεί φιλότιμα.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε κάπως στο τελευταίο ημίωρο με την είσοδο του Κλέϊτον και τη μεταφορά του Σαλπιγγίδη στην κορυφή της επίθεσης. Με τον “Σάλπι” η ομάδα του Νιόπλια έφτασε δυο φορές κοντά σ' ένα τρίτο γκολ (73' και 74'). Στο 79ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Νίνης και τη Δευτέρα θα εκτιμηθεί η κατάσταση του.

ΣΚΟΡΕΡ: 26' Καραγκούνης, 40' Σαλπιγγίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καντέ, Χριστοδουλόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Νίνης (79' Μαρίνος), Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Πετρόπουλος (62' Κλέιτον).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
(Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Κανωτίδης, Κλεμάν (81' Σακελλαρίου), Τζόκιτς, Κασάρ (53' Ματεντζίδης), Αργυρίου, Λόπες, Φαγιάρδο (68' Παπουλής), Ρομπέρ, Καζάκης, Μπέλεκ.