Σοβαρά επεισόδια στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου

Συνεχίζει να ανεβαίνει ο Άρης 1-0 στα Γιάννενα

Χάλασε το (νέο) ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 1-0 στο κατάμεστο στάδιο Ζωσιμάδων με ένα πανέμορφο γκολ του Μεχντί Ναφτί στο 51' και αποσπάστηκαν από τους διώκτες τους, στο κυνήγι της τέταρτης θέσης. Το ματς σημαδεύτηκε από εκτεταμένα επεισόδια στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οπαδοί και των δύο ομάδων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν πολύ νευρικό, με μοναδική άξια λόγου στιγμή την κεφαλιά του Ντάσιου στο 6΄, που όμως πέρασε άουτ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 34΄ για τους γηπεδούχους, με τον Σαϊτιώτη να παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά από κοντά, αλλά τον κορυφαίο του αγώνα, Μιχάλη Σηφάκη, να μπλοκάρει την μπάλα. Οι «κίτρινοι» είχαν τη δική τους μεγάλη ευκαιρία στο 42΄, όταν την προβολή του Κάμπορα απέκρουσε δύσκολα ο Ελευθερόπουλος.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς σημειώθηκε στο 51ο λεπτό, όταν ο Κόκε “έσπασε” την μπάλα με το κεφάλι στον Ναφτί και αυτός με ένα «ξερό» σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές με σουτ του Κώτσιου στο 54΄ (άουτ) και του Ανδράλα στο 57΄ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Σηφάκης.

Κάπου εκεί οπαδοί των δύο ομάδων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και ήρθαν στα χέρια, ενώ πήραν στο κυνήγι και τους ποδοσφαιριστές. Ο διαιτητής Παππάς αποσύρθηκε προσωρινά στα αποδυτήρια και επανήλθε όταν ηρέμησαν τα πνεύματα και η Αστυνομία επανέφερε τον κόσμο στις εξέδρες.

Η δεκαπεντάλεπτη διακοπή αποσυντόνισε τους παίκτες του ΠΑΣ, που είχαν ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 81΄, με την κεφαλιά του Σαϊτιώτη που μπλόκαρε ο Σηφάκης. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Κουλουχέρη στον Μπακαγιόκο στο 89΄ (το ριπλέι φαίνεται να δικαιώνει το διαιτητή), ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βάντερσον για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.

ΣΚΟΡΕΡ: 51' Ναφτί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάντερσον - Ρονάλντο, Ναφτί, Νάτσο Γκαρσία
ΚΟΚΚΙΝΗ: 91' Βάντερσον

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Βάντερσον, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς (81' Μπακαγιόκο), Ανδράλας (76' Ντιμπαλά), Μενδρινός, Σίσιτς, Σαϊτιώτης, Τζάνης (62' Μιχαλόπουλος)

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Πρίττας (78' Εντι Τζόνσον), Κάλβο, Χαβίτο (86' Νάτσο Γκαρσία), Κόκε, Κάμπορα (86' Πίτου Γκαρσία)