Κακό ματς στην Καβάλα με σοβαρά επεισόδια

Πέταξε άλλους δυο βαθμούς (0-0) ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέβασε πάνω από 7.000 φίλους του εκδρομείς στο “Ανθή Καραγιάννη” αλλά πέταξε άλλους δυο βαθμούς (0-0) με αντίπαλο την Καβάλα και έμεινε 7 βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με λίγες φάσεις και σοβαρά επεισόδια με πρωταγωνιστές χούλιγκανς του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός σε όλη τη διάρκεια του ματς και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αποδείξει ότι είναι ομάδα που κυνηγά τον τίτλο. Ακόμα και όταν έχει απέναντί του μία ομάδα που φέτος δεν έχει ηττηθεί από καμία από τις τρεις ομάδες του τέως ΠΟΚ, οι Πειραιώτες είναι υποχρεωμένοι να δείξουν τουλάχιστον ένα καλύτερο πρόσωπο.

Η μόνη αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Ντουγκλάο μπέδρεψε τον Κάλατς και ο Ντάρμπισαϊρ βρέθηκε μόνος του με άδειο τέρμα. Το πλασέ του, όμως ήταν απογοητευτικό και ο Βραζιλιάνος αμυντικός πρόλαβε και έσωσε στη γραμμή.

Στο ημίχρονο του αγώνα, το ποδόσφαιρο πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Τα επεισόδια που ξεκίνησαν από το μεσημέρι στο κέντρο της πόλης συνεχίστηκαν, ολοκληρώνοντας ένα θλιβερό απόγευμα.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το β' ημίχρονο, με τα λεπτά να περνούν χωρίς να σημειώνεται κάποια φάση άξια λόγου. Ο Ζίκο πέρασε στο παιχνίδι Ντιόγκο και Λούα Λούα, με τον δεύτερο να φαίνεται έτοιμος να βοηθήσει, αλλά όσα σουτ επιχείρησε ήταν είτε άστοχα είτε εξουδετερώθηκαν από τον Κάλατς, ο οποίος στο 87' απέκρουσε με υπερένταση και το δυνατό σουτ του Στολτίδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουρ, Ορούμα, Κάλατς, Παβίσεβιτς, Σιόντης, Ρινκόν – Τοροσίδης, Γκαλίτσιος, Παπαδόπουλος

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Μουρ, Σιόντης, Ντουγκλάο, Οικονόμου, Ντικρόκ, Ορούμα, Μεντί (79' Σμολάρεκ), Ονουάτσι (76' Ρινκόν), Σόσιν (83' Ιωάννου)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ρ. Μπράβο (81' Στολτίδης), Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Μαρέσκα , Λεονάρντο, Ζαϊρί, Οσκαρ (46' Ντιόγκο), Ντάρμπισαϊρ (62' Λούα Λούα)