Σούπερ Λίγκα: Εργοτέλης-Λεβαδειακός 1-0

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Εργοτέλης, ύστερα από 4 ήττες και μια ισοπαλία. Ο Ορφανός στο 65’ πέτυχε το γκολ της νίκης (1-0) για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου με αντίπαλο τον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Λεβαδειακός, που παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, συμπλήρωσε 4 αγώνες χωρίς νίκη (δύο ήττες, δύο ισοπαλίες).

Ο Ορφανός πανηγυρίζει το γκολ Ο Ορφανός πανηγυρίζει το γκολ Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα με τον Λεβαδειακό να ρισκάρει και να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη καλή φάση του ματς ανήκε στους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό όταν ο Καρακώστας απέκρουσε το σουτ του Φραγκουλάκη. Στο 12΄ ο διαιτητής Τριτσώνης, αν και ήταν πολύ κοντά στην φάση, δεν καταλόγισε το καθαρό πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων σε ανατροπή του Γκονζάλες από τον Μπαλάφα.

Μεγάλη φάση για τον Λεβαδειακό και στο 26΄, όταν ο Πόζα με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε το απευθείας φάουλ του Ταραλίδη. Στο 32΄ από λάθος έξοδο του Πόζα ο Σόλα έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα πάνω στα σώματα των αμυντικών του Εργοτέλη, χάνοντας μία ακόμη ευκαιρία για τους Βοιωτούς. Πάντως η πιο μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου, ανήκε στους Κρητικούς: στο 38΄ από κεφαλιά του Μελίσση η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καρακώστα.

Πιο αποφασισμένος και πιο επιθετικός στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης κατάφερε στο 65’ να ανοίξει το σκορ με μονοκόμματο σουτ του Ορφανού, ύστερα από σέντρα του Τσεσνάουσκις. Ο σκόρερ των γηπεδούχων, μάλιστα, είχε μπει στο γήπεδο μόλις 4 λεπτά νωρίτερα αντί του Βερπακόφσκις και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 77΄ ο Λεάλ από λάθος γύρισμα των αμυντικών του Λεβαδειακού βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Καρακώστα, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σόλα από σέντρα του Ναπολεόνι με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 65’ Ορφανός
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρουμπάκης, Γελαδάρης - Ταραλίδης, Μουλόπουλος, Αμπουμπακάρι

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Πόζα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Μπαλάφας, Φραγκουλάκης (51΄ Μπέτο), Βερπακόφσκις (61΄ Ορφανός), Τσεσνάουσκις (94΄ Κορδονούρης), Λεάλ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
(Κ. Ερνάντεθ): Καρακώστας, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο (67΄ Σιστόν), Ταραλίδης (80΄ Μπαλβορίν), Μπεγκόνια