Σούπερ Λίγκα: Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 2-0

Ο Τσέζαρεκ δημιουργούσε και ο Βίλτσες (11’ 37’) εκτελούσε για να φτάσει ο Αστέρας Τρίπολης σε μια σχετικά άνετη επικράτηση (2-0) με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» μετά και τη σημερινή ήττα, συμπλήρωσαν έξι ματς χωρίς νίκη (τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες).

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Αστέρα ο Βίλτσες (31) Μεγάλος πρωταγωνιστής του Αστέρα ο Βίλτσες (31) Ο Αστέρας κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και νίκησε δίκαια έναν Πανιώνιο που είχε κάποιες ευκαιρίες για να μειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς, από τραγικό λάθος του Λάτκα, ο Τσέζαρεκ έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με σέντρα ακριβείας στο ύψος του πέναλτι έδωσε την ευκαιρία στον Βίλτσες με κεφαλιά να κάνει το 1-0 (11΄). Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κουμορτζί απέτυχε να πλασάρει σωστά τον Αναστασόπουλο μετά την καταπληκτική μπαλιά του Ριέρα.

Με το γρήγορο γκολ οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Πανιώνιος αν και είχε την κατοχή της μπάλας, έκανε πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Σ΄ ένα από αυτά, ο Τσέζαρεκ έκλεψε τη μπάλα στο 37΄, τροφοδότησε τον Βίλτσες, που αφού απέφυγε και τον Ανδριόλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου για δεύτερη φορά (2-0). Τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μανιάτη από κόρνερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Αναστασόπουλο που πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα αφού ο Πανιώνιος προσπάθησε μεν να μειώσει για να ξαναμπεί στο ματς, αλλά δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στα τελευταία 10 λεπτά, αρχικά με τον Βίλτσες και στη συνέχεια με τον Εντερ να διευρύνουν το δείκτη του σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 11’ 37’ Βίλτσες
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουριμπάρι - Κοντοές, Κουμορτζί, Εστογιανόφ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 93’ Εστογιανόφ (δεύτερη κίτρινη)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
(Β. Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία (24΄ Φυτανίδης), Καρέρα, Καρντόσο (87΄ Λαδάκης), Ουντότζι (77΄ Εντερ), Τσέζαρεκ, Βίλτσες

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ε. Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Κοντοές, Καστελιόνε (70΄ Κουκετς), Κουμορτζί, Μπαρόνι, Νικολάου, Ριέρα, Εστογιανόφ, Μπουβάλ (78΄ Γουνδουλάκης)