Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Ηρακλής 2-1

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τη Λάρισα, που νίκησε στο Αλκαζάρ με 2-1 τον Ηρακλή και ανέβηκε στους 21 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τον «Γηραιό» στους 19 πόντους. Τα γκολ της ΑΕΛ πέτυχαν οι Ζεσούς (47') και Ρομέου (58'), ενώ για τον Ηρακλή μείσωσε ο Γιάντσης στο 77'.

Κακό ποιοτικά το ματς στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, παρά μόνο κάποια μακρινά σουτ, με την ΑΕΛ να διατηρεί (ανούσια) εδαφική υπεροχή. Κάποια μακρινά σουτ εντελώς άστοχα και κάποιες σέντρες και κεφαλιές, δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες.

Όλα άλλαξαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το γρήγορο γκολ της Λάρισας. Ήταν το 47’ όταν ο Τουάμα σέντραρε από αριστερά και ο 25χρονος Βραζιλιάνος φορ Ζεσούς (αποκτήθηκε τον Γενάρη από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας) αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να απαντήσει και στο 54' άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από κόντρες ο Μπόσνιακ βρέθηκε απέναντι από το τέρμα και γύρισε στον Μιλάνο, ο οποίος απέτυχε να νικήσει τον Βιέρα.

Στο 58’ η Λάρισα πέτυχε το 2-0, όταν από μπαλιά του Μετίν, ο Ρομέου μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα.  Στο 77' το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον, καθώς ο νεοεισελθών Γιάντσης με δυνατό μακρινό σουτ μείωσε σε 2-1. Στο 82' ο Μετίν σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Φερνάντες με δύσκολη επέμβαση έστειλε την μπάλα κόρνερ. Η Λάρισα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό στα τελευταία λεπτά κι έτσι να πάρει την πολύτιμη νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 47’ Ζέσους, 58’ Ρομέου – 77’ Γιάντσης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιγκλέσιας, Ζέσους - Γιαννούλης, Ηλιάδης

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Βενετίδης (30' Τουάμα), Κατσιαρός (74' Κυριακίδης), Νταμπίζας, Μελίσσης, Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Ρομέου, Φλάβιο, Μετίν (90' Κάσας), Ζεσούς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Φερνάντες, Γιαννούλης, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Μάρτος, Ηλιάδης, Παπαστεριανός (63' Μπογκντάν), Μιλάνο, Κονέ (78' Βέλλιος), Επστάιν, Μπόσνιακ (63' Γιάντσης).