Σούπερ Λίγκα: Πανθρακικός-Skoda Ξάνθη 1-1

Πέταξε δυο πολύτιμους βαθμούς η Skoda Ξάνθη που έφερε ισοπαλία (1-1) στην Κομοτηνή στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανθρακικό. Η Ξάνθη που δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, προηγήθηκε στο 38΄ με τον Στρμπα. Η ουραγός της βαθμολογίας ισοφάρισε στο 83΄ με τον Παπουλή. Ήταν μόλις ο τρίτος βαθμός του Πανθρακικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πανθρακικός ήταν σαφώς καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και απέδειξε ότι η χαμηλή του βαθμολογία δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της ομάδας. Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Μπέλεκ απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκσπούρνινγκ. Η Ξάνθη απάντησε με ένα σουτ του Πόι, τρία λεπτά αργότερα, με τον Ρόκα να διώχνει. Ο Ισπανός τερματοφύλακας δήλωσε παρών και στο τετ-α-τετ με τον Νέιθαν Έλινγκτον στο 27'. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς στο 38ο λεπτό ο Στρμπα μετά από μπαλιά του Ντιέγκο Κιντάνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Αυτό ήταν μόλις το πρώτο εκτός έδρας γκολ της Ξάνθης στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Μπελέκ ήταν πολύ καλός, όμως λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος για τον Πανθρακικό. Ο 17χρονος Καμερουνέζος έχασε τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν τελικά ο Φώτης Παπουλής εκείνος που έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής μπήκε κεφάτος στο ματς. Αρχικά ένα σουτ του έσωσε στη γραμμή ο Παπαδημητρίου, ενώ στο 71' είχε και δοκάρι, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τελικά ήταν αυτός που στέρησε από την Ξάνθη το πολύτιμο «τρίποντο», καθώς στο 83΄ έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

ΣΚΟΡΕΡ: 83' Παπουλής - 38' Στρμπα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σακελλαρίου, Μπελέκ, Ρόκα - Κωστούλας, Σουάνης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης, Κάσαρ (51΄ Ιασωνίδης), Λόπεζ, Αλβες, Φαγιάρδο (63΄ Παπουλής), Ρομπέρ, Καζάκης (78΄ Αρσενίεβιτς), Μπελέκ

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (74΄ Ριζογιάννης), Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Σταθάκης, Κιντάνα (88΄ Μαρσελίνιο), Πόι, Μπούγκα (69΄ Σουάνης), Ελινγκτον, Στρμπα