Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Καβάλα 2-0

Βλέψεις για είσοδο στην πεντάδα και τα πλέι-οφ έχει πλέον ο Ατρόμητος που συνεχίζει την ανοδική του πορεία, καθώς επιβλήθηκε (2-0) της Καβάλας στο Περιστέρι. Με τα γκολ του Νεμπεγλέρα στο 35΄ και του Περόνε στο 46΄ η ομάδα του Γιώργου Δώνη πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (με απευθείας κόκκινη) του Μουρ στο 79΄.

Ο Ατρόμητος κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει ευρύτερη νίκη και δεν άφησε σχεδόν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Καβάλα. Ιδίως μετά την αποχώρηση λόγω τραυματισμού του Ορούμα, μόλις στο 15ο λεπτό, η Καβάλα έμοιαζε ακίνδυνη και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ατρόμητος.

Στο πρώτο ημίωρο έχασαν καλές ευκαιρίες, Μπρίτο, Περόνε και Αναστασάκος, για να έρθει τελικά ο Νεμπεγλέρας στο 35ο λεπτό με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Δώνη. Λίγο αργότερα ο Ιτάνζ απέκρουσε εντυπωσιακά κοντινή κεφαλιά του Αναστασάκου. Η μοναδική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο που απειλήθηκε ο Ατρόμητος ήταν στο 26΄, όταν η κεφαλιά του προωθημένου Ντουγκλάο πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Ο Ατρόμητος ουσιαστικά «κλείδωσε» το αποτέλεσμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μελισσάς έβγαλε παράλληλη μπαλιά, οι αμυντικοί αδράνησαν και ο Περόνε απέφυγε τον Ιτάνζ και «έγραψε» το 2-0. Ο ίδιος παίκτης έχασε μοναδική ευκαιρία στο 56΄, πλασάροντας άουτ απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για τον μιμηθεί ο Φαβάλι στο 67΄.

Η Καβάλα δεν είχε απαντήσεις και η κακή της μέρα ολοκληρώθηκε στο 79΄, όταν ο διαιτητής Κωνσταντινέας απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μουρ, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Αυστραλού αμυντικού στο Σαρμιέντο.

ΣΚΟΡΕΡ: 35’Νεμπεγλέρας, 46’Περόνε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ολιβέιρα - Σιόντης, Πετκάκης, Ντουγκλάο, Ιτάνζ, Σμολάρεκ
ΚΟΚΚΙΝΗ: Μουρ (79΄)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Φαβάλι (91΄ Καραλής), Σαρμιέντο, Μπρίτο (88΄ Καραγκούνης), Αναστασάκος (85΄ Σφακιανάκης), Περόνε.

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο, Μουρ, Σιόντης, Ντικρόκ (60΄ Ιωάννου), Ορούμα (15΄ Μεντί), Ρινκόν, Ονουάτσι, Σόσιν (60΄ Σμολάρεκ)