Άρης-Παναθηναϊκός 0-0 με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες

Βαθμός τίτλου σε “καυτή” έδρα

Ώριμη εμφάνιση από τους “πράσινους” στη Θεσσαλονίκη

“Χρυσό” βαθμό στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης” πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι”, σε μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, έφυγαν με το 0-0 από την έδρα του Άρη, με τους δύο τερματοφύλακες, Μιχάλη Σηφάκη και Αλέξανδρο Τζόρβα να είναι οι πρωταγωνιστές, αφού πραγματοποίησαν μεγάλες επεμβάσεις. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τον Παναθηναϊκό μετά από 6 σερί νίκες (και η πρώτη με τον Νίκο Νιόπλια στο πάγκο. Όμως τέλος μπήκε και στο αντίστοιχο σερί του Άρη που μετρούσε μέχρι σήμερα 4 συνεχόμενα “τρίποντα”.

Στο πρώτο ημίχρονο ο φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και έφτασε κοντά στο γκολ. Με εξαίρεση ένα σουτ του Νέτο στο 17', το οποίο πέρασε άουτ, οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ δεν κατάφεραν να απειλήσουν, την ώρα που οι “πράσινοι” δημιουργούσαν αρκετές αξιόλογες φάσεις. Στο 20' ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έπιασε γυριστή κεφαλιά, η οποία αφού βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού κατέληξε άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πολύ δυνατό σουτ που έπιασε έφυγε άουτ. Στο 34΄ το σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 41΄ νικήθηκε στο τετ -α- τετ από τον Σηφάκη.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα έχασε πελώρια ευκαιρία στο 69', όταν ο Κάμπορα πλάσαρε τον Τζόρβα, η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια το πλασέ του Τζόνσον απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο ο τερματοφύλακας των "πρασίνων".

Όσο μεγάλη ήταν η απόκρουση του Τζόρβα σε αυτή τη φάση, άλλο τόσο ήταν και εκείνη του Σηφάκη στο 88'. Ο Κατσουράνης έστειλε έναν “κεραυνό”, με την μπάλα να αλλάζει πορεία, παίρνοντας εντυπωσιακά φάλτσα. Όμως, ο διεθνής πορτιέρο του Άρη οριζοντιώθηκε και στέρησε τη νίκη από την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάλβο, Κόκε - Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σισέ

ΑΡΗΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι, Πρίττας, Νάτσο Γκαρσία, Τόνι Κάλβο, Κόκε (68΄ Τζόνσον), Χαβίτο, Κάμπορα (91' Αραβίδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος (87΄ Λέτο), Σαλπιγγίδης, Σισέ