Αποδοκιμάστηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού

Κυρίαρχος ΠΑΟΚ με χρυσό σκόρερ τον Εντίνιο

Δυο δοκάρια στο τέλος οι θριαμβευτές

Ο ΠΑΟΚ θύμισε την ομάδα που έλαμψε στο παρελθόν, κυριάρχησε στο Καραϊσκάκη και νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό. Ο Εντίνιο πέτυχε το χρυσό γκολ στο 20ο λεπτό, οι Βιεϊρίνια και Γκαρσία είχαν δοκάρια στο τελευταίο ημίωρο. Κόντρα στη μεγάλη εμφάνιση του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι αγνώριστος και οι περισσότεροι απ' τους ποδοσφαιριστές του αποδοκιμάστηκαν έντονα, ενώ ο κόσμος φώναξε ρυθμικά και το όνομα του Βαλβέρδε!

Αυτό που έκανε τον ΠΑΟΚ να διαφέρει σε σχέση με τις προηγούμενες επισκέψεις του στην Αθήνα ήταν η ψυχολογία του. Από το πρώτο κιόλας λεπτό φαινόταν ότι οι παίκτες του “δικεφάλου” ήταν “διψασμένοι” για τη νίκη. Αυτό το πέτυχαν πρωτίστως παίζοντας καλή άμυνα. Ουσιαστικά η μοναδική ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν ένα σουτ του Μαρέσκα στο 16', που απέκρουσε με δυσκολία ο Χαλκιάς στη γωνία του.

Τελικά εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο ΠΑΟΚ. Στο 20' ο Ιβιτς βρήκε ιδανικά με πανέμορφη κάθετη μπαλιά τον Εντίνιο κι αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και μετά απέτυχαν να αντιδράσουν και μοιραία γνώρισαν την ήττα. Μπορεί η είσοδος των Λούα Λούα και Ντάτολο να ανέβασαν την απόδοση της ομάδας, όμως και πάλι ο Χαλκιάς ουδέποτε απειλήθηκε.

Και όχι μόνο αυτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 66' σπουδαία διπλή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Αρχικά σε φάουλ του Γκαρσία, ο Βιεϊρίνια πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και αμέσως μετά ο Εντίνιο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε με δύναμη άουτ. Οι Θεσσαλονικείς είχαν και δεύτερο δοκάρι με φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία στο 88'.

ΣΚΟΡΕΡ: 20' Εντίνιο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαλίτσιος, Μαρέσκα, Ντιόγκο - Χαλκιάς, Βιτόλο, Κοντρέρας, Γκαρσία

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης (69' Ντουντού), Τοροσίδης, Μαρέσκα, Οσκαρ (46' Ντάτολο), Ζαϊρί (46' Λούα Λούα), Ντιόγκο

(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν (80' Παπάζογλου), Βιεϊρίνια (87' Κουτσιανικούλης), Ίβιτς, Εντίνιο (92' Κριστιάνο).